banner39

Avusturya Türk Büyükelçi'yi bakanlığa çağırdı

Avusturya, Türkiye büyükelçisini son gelişmelerle ilgili bilgi almak üzere Dışişleri bakanlığına çağırdı

Avrupa 06.08.2016, 17:37 06.08.2016, 17:37
Avusturya Türk Büyükelçi'yi bakanlığa çağırdı

Avusturya’nın Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş’ü dün Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak Türk yetkililerin son söylemleri hakkında izahat istediği öğrenildi.

Avusturya basınında yer alan haberlerde, Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz’un Büyükelçi Göğüş’ü, AB Bakanı Ömer Çelik ve Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu’nun Avusturya’ya yönelik sert söylemleri nedeniyle görüşmeye çağırdığı ve söz konusu açıklamaları sert bir dille eleştirdiği bilgisi yer aldı.

"KARTONDAN EV"

Türkiye’nin Viyana Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş’ün görüşmeye çağırılmasının ardından akşam saatlerinde ORF televizyonuna çıkan Kurz, Türkiye’nin son yıllarda Avrupa’dan uzaklaştığını savunarak, AB’ye üyelik müzakerelerinin durdurulması gerektiği yönündeki görüşlerini tekrarladı. Kurz, AB ile Türkiye arasında imzalanan geri kabul anlaşmasını da eleştirdi.

Anlaşmayı, “kartondan ev” olarak nitelendiren Kurz, "Geri kabul anlaşması işlemeyecektir. Avrupa’nın yanlış sığınmacı politikasının kartondan evi yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya” dedi. Kurz, anlaşmanın yakın gelecekte ortadan kalkacağını iddia etti.

AB’yi kendi ödevini yapmaya da çağıran Sebastian Kurz, AB’nin şantajdan kurtulmak için kendi sınırlarını kendisinin koruması gerektiğini söyledi. Kurz,”Şayet bunu yapmazsak, Türkiye karşısında zayıf kalırız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?