banner39

Avusturya: Türkiye ile AB müzakereleri dondurulsun

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Türkiye ile AB müzakarelerinin müzakarelerin dondurulması gerektiğini söyledi. AB Komisyonu Başkanı Juncker ise müzakerelerin sürmesinden yana.

Avrupa 12.12.2016, 14:14 12.12.2016, 14:14
Avusturya: Türkiye ile AB müzakereleri dondurulsun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, bugün ve yarın düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları toplantısında, Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine devam edilmesi yönünde alınması beklenen kararı veto edeceğini belirtti. Kurz, Avusturya Haber Ajansı APA'ya verdiği mülakatta, bunun yerine toplantıda müzakerelerin "dondurulması” kararının alınması gerektiğini dile getirdi.

Muhafazakar Avusturya Halk Partisi (ÖVP) üyesi Kurz, "karar taslağını bu haliyle onaylamaya hazır değiliz, çünkü kanımca bu metin Türkiye'deki gelişmelere gereken tepkiyi vermiyor” dedi. Kurz, Türkiye'nin hukuk devleti, demokrasi ve insan hakları açısından "olumsuz bir gelişme” kaydettiğini söyledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) kasım ayının başında Türkiye ile müzakarelerin "geçici olarak dondurulmasını” talep etmişti. Ancak AB Komisyonu Türkiye ile müzakarelerin devam etmesi tavsiyesinde bulunmuştu. AB Dışişleri Bakanları yarın ve Salı günü Brüksel'de bir araya gelecek. AB'nin genişlemesine ilişkin karar metninin taslağı, Batı Balkan ülkelerinin yanı sıra Türkiye ile de müzakerelere devam edilmesini öngörüyor.

Kurz, verdiği mülakatta, Avusturya'nın karar metnini bu şekliyle onaylamayacağını belirtti. Bu konuda AB üyesi ülkelerin bilgilendirildiğini kaydeden Kurz, metinde "en azından müzakerelerin dondurulması” ifadesinin yer alması gerektiğini söyledi. Kurz, Bulgaristan ve Hollanda'nın aynı görüşleri paylaştığına işaret etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?