banner15

Avusturya ve Almanya mültecilerin nakli konusunda anlaştı

Mültecilerin Avusturya'dan Almanya'ya ulaştırılması konusunda Berlin'le Viyana arasında anlaşma sağlandı.

Avusturya ve Almanya mültecilerin nakli konusunda anlaştı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Avusturya'nın binlerce mülteciyi Alman federal hükümetine ve Bavyera Eyalet yönetimine haber vermeden Almanya sınırına getirmesi, Alman yönetimi tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Şimdi iki ülke arasında uzlaşma sağlanarak, mültecilerin beş bölgeden Almanya'ya geçirilmesi kararı alındı.

Bavyera Eyaleti ile Avusturya sınırındaki beş yerde kurulacak kontrol ve teslim merkezlerine getirilecek mülteciler, buralarda kayıt işlemleri gerçekleştirildikten sonra Almanya'ya geçebilecekler. Federal İçişleri Bakanlık sözcüsü, böylece işlemlerin daha düzenli bir şekilde gün boyu yapılmasının sağlanacağını bildirdi.

Bavyera Eyaleti Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU fraksiyon başkanı Thomas Kreuzer'in bildirdiğine göre, komşu ülke Avusturya ile saatte en fazla 50 mülteci gönderilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı.

Ancak Federal İçişleri Bakanlık sözcüsü, sayı üzerinde bir uzlaşmaya varmanın mümkün olmadığını, zira mültecilerin sınıra nasıl ulaştıklarının tam olarak bilinmediğini söyledi. Bakanlık, sınırda hangi noktalardan mültecilerin geçirileceği konusunda bilgi vermedi.

CSU Genel Başkanı Horst Seehofer de Kreuzer'in sayı konusundaki açıklamasına karşı çıkarak, Avusturya ile günlük limit konusunun görüşülmesine devam edildiğini belirtti. Bavyera Eyaletinin, federal hükümetten Avusturya'yı daha sıkı işbirliğine ikna etmesini rica ettiklerini söyledi.

Bavyera Eyalet Parlamentosundaki tüm fraksiyonlar adına federal hükümete çağrıda bulunan Seehofer, Avusturya sınırında daha fazla kontrol merkezleri kurulmasını taleb etti. Seehofer, son günlerde olduğu gibi sınırda uygun olmayan görüntülerin ve kaosun yaşanmaması için düzenlemenin gerekli olduğunu vurguladı.

Çok sayıda mültecinin topluca sınırı geçmelerine karşın yeterince tren ve otobüs hazırlandığı bildirildi. Passau şehir yönetiminden yapılan açıklamada, 100 otobüsü hazır tuttukları, sıkıntının çok sayıda mülteci gelmesinden değil, kayıt ve dağıtım işlerindeki aksaklıktan kaynaklandığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 11:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35