banner15

Avusturya'da antisemitizmle suçlanan vekile ihraç

Avusturya'da aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) milletvekili Susanne Winter, "antisemitik" ifadeler kullandığı gerekçesiyle partisinden ihraç edildi

Avusturya'da antisemitizmle suçlanan vekile ihraç

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avusturya'da aşırı sağcı milletvekili Susanne Winter, antisemitizm suçlamasıyla partisinden ihraç edildi.

Yabancı düşmanı Avusturya Özgürlük Partisi'nden (FPÖ) yapılan açıklamada, parti kurallarına aykırı davranan ve kendisine tanınan sürede istifa etmeyen Winter'in ihracına karar verildiği belirtildi. Açıklamada, Winter'in milletvekilliğinden de istifa etmesi istendi.

Winter, bir kişinin Facebook sayfasında paylaştığı "Siyonist paralı Yahudiler, küresel bir problemdir" ifadelerinin altına "Harika tespit. Benim dilimin ucundaki cümleleri yazmışsın. Yazmama izin verilmeyen o kadar çok şey var ki. Bu yüzden cesaretinizden dolayı sizi kutluyorum" yorumunu yapmıştı.

Avusturya Yahudi Cemaati ile İftira ve Karalama ile Mücadele Birliği, Winter'in ifadelerinin "antisemitik" olduğunu ileri sürerek tepki göstermiş ve Meclis Başkanı Doris Bures, aşırı sağcı milletvekili hakkında inceleme başlatıldığını açıklamıştı.

Tepkiler üzerine söz konusu yorumunu silen Winter, yaptığının "çok aptalca" olduğunu belirterek özür dilemişti.  

HZ.MUHAMMEDE HAKARET ETTİ

Winter'ın, 2008 yılındaki bir konuşmasında Peygamber Hz. Muhammed hakkında hakaretengiz ifadeler kullanmış ve tepkilere neden olmuştu. Irkçı milletvekili İslam'ın gerici bir din olduğunu ve Müslümanların Avrupa'dan gönderilmesini savunmuştu. Tepkiler üzerine "dini aşağılamak" ve "insanları kutsal değerlere karşı kışkırtmak" suçlamasıyla hakkında dava açılan Winter, tecilli 3 ay hapis cezası ve 24 bin avro para cezasına çarptırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2015, 13:12
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35