Avusturya'da aşırı sağcılardan CETA protestosu

Avusturya'da aşırı sağcılar Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması (CETA) için referandum yapılmasını isteyerek protesto gösterisi düzenledi

Avusturya'da aşırı sağcılardan CETA protestosu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avusturya'da aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) Cumhurbaşkanı adayı Norbert Hofer, Avrupa Birliği (AB) ile Kanada arasında imzalanması beklenen Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması (CETA) için referandum yapılmasını isteyerek, cumhurbaşkanı olması halinde halktan onay almadan bu anlaşmayı imzalamayacağını söyledi.

Hofer, partisinin Parlamento önünde düzenlediği protesto gösterisine katılarak partililere destek verdi. Burada bir konuşma yapan Hofer, AB ile Kanada arasında imzalanması beklenen Kapsamlı Ekonomik ve Ticaret Anlaşması ve AB ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında müzakereleri devam eden Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmalarının çok fazla eleştirilecek boyutu olduğunu belirterek, CETA'nın özellikle Avusturya'da tarım ve hayvancılığı ciddi sekteye uğratacağı değerlendirmesinde bulundu.

CETA ve TTIP için referandum talebini yineleyen Hofer, “Cumhurbaşkanı olursam halktan onay almadan bu antlaşmayı imzalamayacağım." dedi. Avusturya’nın gayet iyi bir hukuk sistemine sahip olduğunu kaydeden Hofer, özel yetkileri olan tahkim mahkemeleri istemediklerini dile getirdi.

Hofer, insanların CETA'yı protesto ederek Avusturya'nın geleceğine sahip çıktıklarını ifade etti.

Parlamento Binası önünde toplanan yaklaşık 300 partili, CETA ve TTIP anlaşmalarının iptal edilmesini istedi. Partililer, üzerinde “CETA ve TTIP’ı istemiyoruz” ve “CETA çöpe” yazan pankartlar açtı.

Konuşmaların ardından partililer, sloganlar eşliğinde Başbakanlık Binası’na yürüdü. Burada yapılan konuşmalarda müzakerelerin şeffaf yürütülmediği belirtilerek, anlaşmaların iptal edilmesi istendi.

Eyleme katılan aktivist Werner Haider ise CETA ve TTIP için referanduma gidilmesi gerektiğini dile getirerek, “Bizler, Avusturya insanları olarak anlaşmaların yapılış prosedürüne karşıyız. Bu konu doğrudan demokrasi konusudur. Halkın yüzde 71’i anlaşmaları onaylamıyor.” diye konuştu.

Haider, “CETA’yı istemiyoruz” başlıklı imza kampanyası başlattıklarını ve topladıkları imzaları mektupla Avrupa Komisyonu’na göndereceklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 09:11
banner53
YORUM EKLE

banner39