banner39

Avusturya'da ırkçılar Fas'ı kızdırdı

Irkçı partinin seçim afişinde yer alan "Fas hırsızlığı yerine, vatan sevgisi" ifadesi Fas ile Avusturya'nın arasında diplomatik krize neden oldu

Avrupa 02.04.2012, 16:25 02.04.2012, 16:25
Avusturya'da ırkçılar Fas'ı kızdırdı


Avusturya'nın Tirol eyaletine bağlı İnnsbruck şehrinde 15 Nisan Pazar günü yapılacak olan belediye seçimleri öncesi Avusturya Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) hazırlamış olduğu 33 adet kışkırtıcı ve ırkçı seçim afişi yoğun tepki üzerine sokaklardan kaldırıldı.

Afişte yer alan "Fas hırsızlığı yerine, vatan sevgisi" ifadesi Fas ile Avusturya'nın arasında diplomatik krize neden olmuştu. Fas yönetimi, Avusturya'nın Rabat Büyükelçisi Wolfgang Angerholzer Dışişleri Bakanlığına çağırıp olayla ilgili izahat istemiş ve olay afiş Avusturya'da yargıya taşınmıştı. Ancak aşırı sağcı söylemleriyle tanına FPÖ partisinin yargı kararını beklemeden afişleri apar topar cadde ve sokaklardan kaldırdığı gözlendi.

3 AYRI DAVA AÇILDI

İlk olarak Avusturya Komünist Partisi (KPÖ) afişler ile ilgili ' Kin ve düşmanlığa teşvik' ettiği iddiasıyla savcılığa başvurdu. Açılan davada Fas Krallığı Viyana Büyükelçiliği de davaya müdahil oldu. Afişlere ilişkin toplam 3 suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

Viyana Fas Büyükelçiliği'nden gelen "iftiracı, ırkçı ve dışlayıcı" ifadelerinden sonra, Fas Dışişleri Bakanlığı ve Avusturya Komünist Partisi (KPÖ) de tepkilierini dile getirdiler. KPÖ Partisi ayrıca bir de savcılığa suç duyurusnda bulundu.

BAŞKAN ADAYI ÖZÜR DİLEMEK ZORUNDA KALDI

Avusturya'da yaşayan Türk göçmenlerin de tepkisini çeken afiş gelen yoğun tepkiler üzerine İnnsbruck sokaklarından kaldırıldı.

FPÖ Partisi'nin İnnsbruck belediye başkan adayı August Penz Avusturya basınına bugün bir açıklama yaparak "Afişin içeriğinden ve aldığı tepkilerden Birinci derecede ben sorumluyum. Bu bir hataydı ve bu hata benim hatam. Herkesten özür dilerim. Kimseyi incitmek veya üzmek istememiştim." dedi.

Kaynak: Milliyet

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?