banner15

Avusturya'da 'Mustafa avı'

Avusturya'nın sağcı Özgürlükler Partisi (FPÖ) başkent Viyana'daki yerel seçimler için hazırlattığı ırkçı broşürlerde Türkleri hedef aldı.

Avusturya'da 'Mustafa avı'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avusturya'nın sağcı Özgürlükler Partisi tarafından hazırlanan broşürlerden birinde 1683 yılındaki Viyana kuşatması anlatılıyor. Kuşatmada bir Osmanlı paşası Viyana'daki Stephan Kilisesi'ne dev bir minare dikmeyi planlıyor. FPÖ Başkanı Heinz Christian Strache ise "kurtarıcı" rolüne girip küçük bir çocuğa, "Eğer Mustafa'yı sapanla vurursan, sana bir sosis hediye edeceğim" diyor. Çocuk sapanla Mustafa'ya nişan alıyor ve başarılı oluyor.

Karikatürde arkada Sosyal Demokrat Parti'nin (SPÖ) Viyana seçimlerindeki liste başı adayı Michael Haeupl de görülüyor. Haeupl, gülümseyerek "Türklerin gelişi beni ilgilendirmez" diyor.

YEŞİLLER SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYOR

Yeşiller Partisi liste başı adayı Maria Vassilakou, karikatürü "korkunç bir Türk düşmanlığı" olarak niteledi. Kampanyanın çocukları başka çocuklara karşı kışkırttığını vurgulayan Vassilakou, FPÖ hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

AMAÇLARI VİYANA'YI ZEHİRLEMEK

Sosyal Demokrat Parti SPÖ Eyalet Sekreteri Christian Deutsch ise karikatürü şu sözlerle eleştirdi: "Genç insanlara sağıtılan bu nefret dolu broşürler, tamamen insanları kışkırtma amaçlıdır ve bilinçli bir şekilde Viyana'daki havayı zehirlemeyi amaçlamaktadır."

FPÖ Genel Sekreteri Herbert Kickl ise "Mustafa" ile genel olarak Türklerin değil, Viyana Kuşatması'nda Osmanlı ordularına komuta eden Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın kastedildiğini savundu. Kickl, tarihin karikatürize edildiğini, aslında savaşın çok daha korkunç geçtiğini belirtti.

FPÖ YİNE KOMİKLİK YAPMIŞ!

Karikatürler ilgili Avusturya basınında çıkan yorumlarda ise "FPÖ yine komiklik yapmış" ifadeleri yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2010, 11:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
osman
osman - 10 yıl Önce

çok güzel!!!!!!!!!!!!!!!!!

banner39

banner50

banner47

banner48