Avusturya'da yeni cumhurbaşkanı Yeşiller'den

Avusturya'da cumhurbaşkanlığı seçimini, resmi olmayan sonuçlara göre Yeşiller Partisi'nin adayı Alexander Van Der Bellen'in kazandığı açıklandı

Avrupa 05.12.2016, 07:56 05.12.2016, 07:56
Avusturya'da yeni cumhurbaşkanı Yeşiller'den

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Avusturya'da çekişmeli geçen cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin oy sayım işlemi tamamlandı.

Devlet televizyonu ORF'nin açıkladığı resmi olmayan seçim sonuçlarına göre, seçimi Yeşiller Partisi'nin adayı Alexander Van Der Bellen kazandı. Buna göre Van Der Bellen yüzde 53,3, rakibi Hofer ise yüzde 46,7 oy aldı.

Seçime katılım oranı ise yüzde 74 oldu. Resmi sonuçların, mektuplu oyların sayımından sonra yarın veya salı günü açıklanması bekleniyor.

"KİMSEYİ AYIRMADAN HERKESİ KUCAKLAYACAĞIM"

Van Der Bellen, seçim sonuçlarının açıklanmasından sonra Hofburg Sarayı'nda düzenlediği basın toplantısında, seçim kampanyası boyunca kendisini destekleyenlere teşekkür etti.

Seçim sonuçları ile Avrupa’ya pozitif bir sinyal verildiğini belirten Van Der Bellen, görev süresince Avrupa yanlısı bir tutum içerisinde olacağını ifade etti. Herkesi kucaklayacağını vurgulayan Van Der Bellen, "Dünyaya açık hareket edeceğim, beni seçen, seçmeyen, çok ya da az isteyerek seçen herkesin cumhurbaşkanı olacağım, partiler üstü bir pozisyonda hareket edeceğim, kimseyi ayırmadan herkesi kucaklayacağım." diye konuştu.

"HALKIN VERDİĞİ KARARA SAYGI DUYUYORUM"

Aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi'nin (FPÖ) cumhurbaşkanı adayı Norbert Hofer ise gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çok üzgünüm, çok şaşkınım. Ancak seçmenler her zaman haklıdır. Halkın verdiği karara saygı duyuyorum." dedi.

Gelecekte yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için mücadele edeceğini kaydeden Hofer, "6 yıl sonra çok daha fazla enerji yüklü olarak yeniden deneyeceğim." diye konuştu.

ALEXANDER VAN DER BELLEN KİMDİR?

1944 doğumlu Alexander Van Der Bellen, 1970-1990 arası Innsbruck ve Viyana üniversitelerinde ekonomi profesörü olarak ders verdi. Yeşiller Partisi'nden 1994'de siyasete giren Van Der Bellen, 1999'dan 2008'e kadar partinin genel başkanlığını yaptı.

Annesi Estonyalı, babası Rus olan Van Der Bellen'in 2 evliliğinden 2 çocuğu bulunuyor.

Avrupa Birliği (AB) ve sığınmacı yanlısı açıklamalarıyla dikkati çeken Alexander Van Der Bellen, Müslümanlara ve göçmenlere karşı daha liberal yaklaşımlarıyla biliniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?