banner39

Avusturya'da yeni İslam Kanununa tepkiler artıyor

Avusturya'da yeni İslam Kanununa Müslümanlardan gelen tepkiler devam ediyor. Avusturya Türk İslam Birliği Atib, Anayasa Mahkemesine gideceğini açıkladı, IGGiÖ Başkanı Sanaç da tavrından dolayı Müslümanlar tarafından eleştiriliyor.

Avrupa 21.02.2015, 13:35 21.02.2015, 13:35
Avusturya'da yeni İslam Kanununa tepkiler artıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avusturya'da Müslümanları temsil eden en büyük birliklerden biri olan Atib, 25 Şubat'ta yeni hazırlanan İslam Kanunu tasarısı meclisten geçerse Anayasa Mahkemesine başvurarak itiraz edeceğini bildirdi.

Atib sözcüsü Nihat Koca 'Yeni Hareket' isimli gazeteye verdiği demeçte, yeni kanunun onaylanması halinde Anayasa Mahkemesine gidecekleri yönündeki haberi doğruladı. Daha önce Avusturya Atib Başkanı Fatih Karadaş da böyle bir açıklama yapmıştı. Karadaş, diğer büyük birliklerden İslam Federasyonu, İslam Kültür Merkezleri Birliği ve Türk Federasyonunun da kendilerine katılacaklarını söyledi.

Avusturya'da 100 yıldan beri geçerli olan İslam Kanununda değişiklikler yapılarak hazırlanan yeni tasarı özellikle dışardan maaşlı imam getirilmesini yasaklıyor. Bu yüzden de en fazla Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığına doğrudan bağlı olarak çalışan Atib tarafından eleştiriliyor.

Atib Başkanı Karadaş, Avusturya İslam Cemaati IGGiÖ Başkanı Fuat Sanaç'ın yeni kanununa karşı tavrını da eleştiriyor. IGGiÖ Şurasında yeni kanunla ilgili çok daha fazla kritik içeren başka bir metin hazırlanmış olmasına rağmen, Sanaç yeni tasarıyı birtakım endişelere rağmen kabul ettiklerini açıkladı.

Şura üyelerinden Amani Abuzehra, facebook'ta yazdığı mesajıyla Sanaç'ın açıklamasına ilk tepkiyi gösterdi. Abuzehra, mesajında Şurada metnin tartışıldığını ve toplantıya katılanlar tarafından oturum sonrasında da yeni kanunun bazı kısımlarını kabul etmeme olarak anlaşıldığını bildirdi. Metnin ısrarlar üzerine saygılı bir red şeklinde dönüştürüldüğünü belirtti.

Kurier gazetesine konuyla ilgili bir demeç veren Sanaç, Şurada bir bayanın dışında herkesin hazırlanan metne evet dediğini, kendisi hakkında yapılan suçlamaların doğru olmadığını söyledi.

Avusturya Müslüman Gençler Derneği MJÖ de yeni kanun tasarısının kabul edilmesi halinde Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını bildirdi. MJÖ Genel Başkanı Alexander Osman, 'yalnızca Fuat Sanaç tarafından olumlu değerlendirilen' İslam kanununun kabul edilemez olduğunu söyledi. MJÖ, İslam kanunu tartışmalarında sürekli olarak Sanaç'ın tavrını eleştirerek istifa etmesini taleb etmişti.

Gelecek hafta Çarşamba günü Avusturya Parlamentosu tarafından oylanacak yeni İslam Kanunu, ülkede yaşayan yaklaşık 550 bin Müslüman için geçerli olacak.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?