banner39

Avusturya'dan Merkel'e NS uyarısı

Avusturya Merkez Bankası şefi Nowotny, tasarruf politikasının 1930'larda nazi rejimini iktidara getirdiğini hatırlatarak Alman Başbakan Angela Merkel'i uyardı.

Avrupa 21.06.2012, 14:39 21.06.2012, 14:39
Avusturya'dan Merkel'e NS uyarısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avusturya Merkez Bankası Başkanı Ewald Nowotny, sert bir tarihi benzetme ile Avro krizine karşı uygulanan tasarruf politikasını eleştirdi. Alman Başbakan Angela Merkel'in tasarruf politikasına benzer bir uygulamanın 1930'larda iktidara gelen nasyonal sosyalistler gelmeden önce de yapıldığını söyleyen Nowotny, 1920'lerde başlayan kısıtlamalar sonrasında kitle işsizliklerinin arttığını, demokrasinin çöktüğünü ve nazilerin idareyi devraldığını belirtti.

Viyana'daki bir konferansta konuşan Nowotny'nin sözleri dün ofis sözcüsü tarafından da onaylandı. Merkel'in önderliğindeki tasarruf politikasını tarihi bir yaklaşımla eleştiren ilk kişi Avusturyalı Nowotny değil. Bu ayın başında İngiliz tarihçi Niall Ferguson ve Amerikalı ekonomi uzmanı Nouriel Roubini de 'Financial Times'ın İngilizce yayınında kaleme aldıkları makalede, Almanya'nın gecikmeci tavrını eleştirerek tarihi benzetmeler yaptılar.

Yorumlar (0)
32
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?