banner39

Ayrılıkçı Katalan siyasetçinin İsviçre'den iltica istediği iddiası

Aşırı solcu CUP üyesi Gabriel'in Cenevre'ye giderek sığınma talebinde bulunduğu ileri sürülürken, Gabriel'in Cenevre'de olduğunu doğrulayan partisi, iddia konusunda bilgi vermedi

Avrupa 18.02.2018, 15:36 18.02.2018, 15:36
Ayrılıkçı Katalan siyasetçinin İsviçre'den iltica istediği iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ayrılıkçı Katalan partilerden Halk Birliği Adaylığı Partisi (CUP) eski sözcüsü Anna Gabriel'in "isyan" ve "bölücülükten" yargılandığı duruşma öncesi İsviçre'den iltica talebinde bulunduğu öne sürüldü.

El Periodico gazetesinin haberinde, bir süredir görünmeyen Gabriel'in İsviçre'nin Cenevre kentine giderek sığınma istediği iddia edildi.

Kaynak gösterilmeyen haberde ayrıca, eski sözcü ve eski parlamenter Gabriel'in daha önce ETA üyelerinin savunmasını üstlenen bir avukatla temasa geçtiği kaydedildi.

Haberin yayımlanmasının ardından aşırı solcu CUP tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gabriel'in diğer bazı parti üyeleriyle son haftalarda Cenevre'de olduğu doğrulanırken, sığınma başvurusu yapıp yapmadığı konusunda bilgi verilmedi.

Açıklamada, "isyan" ve "bölücülükle" suçlanan Gabriel'in de aralarında bulunduğu ayrılıkçı Katalan siyasetçilerin Yüksek Mahkemede 21 Şubat'ta görülecek davaya "uluslararası bir boyut getirmek istedikleri" bildirildi.

Eski Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ve dört bakan, 27 Ekim 2017'deki terk taraflı bağımsızlık ilanı sonrası Belçika'ya kaçmıştı. Katalonya'da 21 Aralık 2017'de yapılan seçimleri ayrılıkçı partiler kazanmış ancak Puigdemont'un kaçak olması nedeniyle hükümet kuramamışlardı.

İspanya Anayasa Mahkemesi, İspanya'ya gelmesi durumundan tutuklanacak olan, bu yüzden de Katalonya'yı Belçika'dan yönetmek isteyen Puigdemont'un yemin törenine şahsen katılmadığı sürece eski görevine dönemeyeceğine hükmetmişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü