banner39

Babasının elini tutmak isteyen kıza tutanak yazdılar

Sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde yargılanan, Karasubazar Grubu’ndaki 3 Kırım Tatar siyasi tutsağın karar duruşması sırasında, siyasi tutsak Enver Omerov’un kızı hakkında tutanak tutuldu. Fatma İsmailova, sadece babasının eline dokunabilmek için izin istedi.

Avrupa 13.01.2021, 15:11
Babasının elini tutmak isteyen kıza tutanak yazdılar

İşgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı, sözde “Hizb-ut Tahrir Davası” çerçevesinde 18 yıl hapse mahkum edilen Enver Omerov’un kızı Fatma İsmailova, mahkemede babasının elini tutmak için izin istediği için hakkında tutanak tutuldu. Kırım Dayanışması platformu konu ile ilgili açıklama yaptı. Rusya’nın Güney Askeri Bölge Mahkemesi, 12 Ocak 2021 tarihinde yapılan duruşma sırasında, 18 yıl hapse mahkum edilen siyasi tutsak Omerov’un kızı Fatma İsmailova, mahkeme görevlisinden babasının eline dokunabilmek için izin istedi. İzin vermeyen mahkeme görevlileri, Fatma İsmailova hakkında tutanak tuttu.

Asılsız suçlamalar yapıldı

Kırım Dayanışması platformunun açıklamasında, “Fatma, babasının eline dokunmak için mahkeme görevlisinden izin istedi, ancak o reddetti. Bundan sonra Fatma İsmailova, sessizce duruşma salonunu terk etti. Mahkeme görevlisi ise Fatma’dan belgelerini istedi, odaya götürüp hakkında protokol düzenlemeye başladı.” ifadelerine yer verildi. Öte yandan mahkeme görevlisinin, kararın açıklanmasının ardından Fatma’nın salondan çıkmayı reddettiğini, görevlilerin talimatlarına uymadığını ve siyasi tutsakların tutulduğu “akvaryuma” (mahkeme salonlarındaki cam kafes) yaklaşmaya çalışırken agresif davrandığını iddia ettiği belirtildi.

Avukat Nazim Şeyhmambetov, tutunak tutulduktan sonra Fatma İsmailova’nın annesi Lemara Omerova’nın fenalaştığını bildirdi. Ancak Lemara Omerova için çağrılan ambulansın olay yerine ancak 35 dakika sonra geldiği bildirildi.

Kaynak: Kırım Haber ajansı

Yorumlar (1)
musade 2 yıl önce
vahşi batı olur da vahşi doğu olmaz mı?Allah cc hu zalimlere fırsat vermesin. yoksa bunlar insanoğluna vahşiliği bile aratırlar.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?