banner39

Bakan İşler: Almanya'da Türklere karşı ayrımcılık var

Almanya'da incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı İşler, "Buralarda hala Türkler aleyhinde bir negatif ayrımcılık söz konusu" dedi.

Avrupa 23.05.2014, 23:00 23.05.2014, 23:00
Bakan İşler: Almanya'da Türklere karşı ayrımcılık var

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Almanya'da yabancı ve Türk çocuklarının Gençlik Daireleri tarafından ailelerinden ayrılarak korumaya alınması sorununa ilişkin gerekli çalışmaların yapıldığını ve bu kapsamda türk ailelerinin koruyucu aile olması yönünde bilgilendirme çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı İşler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya ziyareti öncesinde Solingen kentinde 29 Mayıs 1993'te aşırı sağcılar tarafından kundaklanan Genç ailesinin ve Köln'de geçtiğimiz aylarda 2 küçük çocuğu kurtarmak için girdiği Ren Nehri'nde boğulan ve cesedi 13 gün sonra bulunan Ali Kurt'un ailesini ziyaret etti.

Genç ailesinin evinde, Almanya'da yaşayan Türk vatandaşlarının sorunlarınının azaltılması için çalışamlara devam ettiklerini ifade eden İşler, şöyle konuştu:

"Bazı mesafeler kaydedildi. Opsiyon modelinde bayağı rahatlama oldu ancak inşallah önümüzdeki dönemde çifte vatandaşlık içinde gayret edeceğiz. Orada da istenilen noktaya gelineceği kanaatindeyim. Buralarda hala Türkler aleyhinde bir negatif ayrımcılık söz konusu. Çifte vatandaşlığı diğer ülkelere Almanya uyguluyor, bizim diğerlerinden ne farkımız eksiğimiz var? Bu konuda devlet olarak gerekli çalışmayı yapıyoruz. İnşallah bu hakkı da ilerki dönemlerde vatandaşlarımızın alacağı kanaatindeyiz."

Almanya'daki ırkçı saldırılarda işlenen cinayetlere ilişkin de değerlendirmelerde bulunan İşler, geçmişte yaşanan olaylardan dolayı üzgün olduklarını ve acıların bir daha tekrarlanmamasını temenni ettiklerini söyledi.

Genç ailesini gösterdiği sabır ve sadakattan dolayı tebrik eden İşler, "Biraz önce Mevlüde ablamızı siz de dinlediniz. Hakikaten imanıyla, inancıyla Allah ona sabır verdi ve sabretti. Hakikaten bütün dünyaya insalık dersi verdi. Hepimiz neticede insanız. Hepimiz aynı anadan babadan geliyoruz. Dinlerimiz dilimiz rengimiz farklı olabilir neticede hepimiz insalıkta kardeşiz. Dolayısyla bu dünya hepimize yeter" dedi.

"Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) cinayetleri konusunun bir an önce aydınlatılması gerekir"

İşler, ırkçılığa ve nefrete pirim verilmemesi, toplumların yaşanan olaylardan ders alması gerektiğine dikkati çekerek, "İnşallah bu yaşanan acı olaylardan gerekli dersler çıkarılır. Bu Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) cinayetleri konusunun bir an önce aydınlatılması gerekir. Eğer bu topraklarda başka acılar yaşanmasın isteniyorsa, bu geçmişte yaşanan cinayetlerinin failleri bulunup mahkum edilmeli ki bundan sonra bu tür cinayetlere bir daha fırsat verilmesin diye gerekli tedbirlerin alınması gerekir" ifadesi kullanıldı.

İşler, bir gazetecinin, Almanya Gençlik Dairesi'nin Türk çocuklarını birtakım nedenlerle ailelerinden ayırarak, koruma altına almasına ilişkin sorusu üzerine, konuya ilişkin çalışmaların sürdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

 "Büyükelçiliğimiz olsun, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanı (YTB) olsun, Türkiye Cumhuriyeti olarak bu konuyu görüşmelerimizde zaten gündeme getiriyoruz. Burada ben daha önce Alman taraflarıyla yaptığım görüşmede de bu konuyu ifade ettiğimde 'Bizim illa bu Türk çocuklarının başka ailelere verilmesi gibi bir çabamız yok. Ama koruyucu aile olarak da Türk ailenin talebi olursa, kayıtları olursa biz onlara da verebiliriz' diye ozaman ifade etmişlerdi.

Bugün UETD'de yapmış olduğumuz görüşmede bu sorun yine masaya yatırıldı. Sivil toplum örgütleri burada yaşayan Türk ailelerine koruyucu aile olması yönünde bilgilendirme yapıyor. Hiç olmazsa buradaki çocukların en azından bizim kültürümüzden, bizim dilizden koparılmadan Türk ailelerin yanında yetiştirilmesine fırsat tanınması lazım. Bunun için bizim de ülke olarak çok çalışmamız lazım. Buradaki vatandaşların da elini taşın altına koyması gerekiyor. İnşallah bu konuda önümüzdeki dönemlerde bazı çalışmalar olacak, en güzel sonuca ulaşma gayreti içerisindeyiz."

Yangında iki kızını, iki torununu ve bir yeğenini kaybeden Mevlüde Genç ise İşler ve beraberindeki heyete ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti. Soma'da yaşanan maden faciasının kendilerini de çok üzdüğünü ifade eden Genç, "Hepimizin başı sağolsu. Benim çektiğim acıyı Türkiyem Soma'da çekiyor. O günden bu güne organlarımın hepsi acı çekiyor. Çünkü o gece ben o acıyı kendim çektim ya, kendi acımı orada hissettim. Allah kimselere bu acıları bir daha yaşatmasın, mekanları da cennet olsun" dedi.

"Ali Bey bu acı olayda hayatını kaybetti, ancak aynı zamanda insanlık dersi vermiş oldu"

Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, daha sonra Kurt ailesini ziyaret etti. Ziyaret sonrası gazetecilere açıklama yapan İşler, yaşanan olayın üzücü olduğunu ancak bir insanlık dersi verildiğini belirtti.

"Ali Bey bu acı olayda hayatını kaybetti ancak aynı zamanda insanlık dersi vermiş oldu" diyen İşler, yaşanan olaylardan herkesin ders çıkarması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?