banner39

Bakanlık binasında yatan Alman bakanlara eleştiri

Alman federal hükümetindeki bazı bakanların bakanlık bürosu yanındaki bir odada gecelemeleri muhalifler tarafından eleştirilerek kira ödemeleri istendi.

Avrupa 17.02.2014, 12:04 17.02.2014, 12:04
Bakanlık binasında yatan Alman bakanlara eleştiri

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Alman Federal hükümet üyelerinden bazılarının Berlin'de ayrı bir ev kiralamak yerine bürolarının yanındaki bir odada geceledikleri bildirildi. Sol Parti'nin Federal Parlamentoya verdiği bir soru önergesine verilen cevapta Hristiyan demokrat politikacı Federal Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Federal Çalışma Bakanı sosyal demokrat politikacı Andrea Nahles'in ve yine sosyal demokrat politikacı Federal Adalet Bakanı Heiko Maas'ın bakanlık binasında kaldıkları ortaya çıktı.

Federal Aile Bakanı sosyal demokrat politikacı Manuela Schwesig de selefi Von der Leyen tarafından yaptırılan bakanlık ofisi yanındaki yatağı, duşu ve yan taraftaki ortak mutfağa girişi bulunan bir bölümde kalıyor.

Alman bakanların hiçbir ücret ödemeden bu odalarda gecelemeleri muhalefetin eleştirilerine neden oldu. Sol Parti Genel Başkanı Gesine Lötzsch, bakanların kabarık maaşlarına dikkat çekerek, başkentte birer ev kiralamalarının onlar için bir problem teşkil etmeyeceğini söyledi.

Bakanlık binasında mesken şekline sokulmuş bir odada sürekli kalmalarının hukuki bakımdan da uygun olmadığı bildirildi. Berlin'deki hukuk profesörlerinden Ulrich Battis, büroda bir koltukta arada sırada gecelemenin bir problem oluşturmadığını, ancak ev işlevi gören bir mekanda sürekli kalmalarının hukuki bakımdan büyük bir problem olduğunu belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?