banner39

Baltık ülkelerini Rusya korkusu sardı

Baltık ülkeleri, Rusya'nın Ukrayna'da izlediği politikayı kendilerine uygulamasından korkuyor

Avrupa 19.09.2014, 15:03 19.09.2014, 16:06
Baltık ülkelerini Rusya korkusu sardı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın Kırım'ı Ukrayna'dan ilhak ederek alması ve Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıları destekleyici politikalar izlemesi, Baltık ülkelerinde Rusya korkusunu yeniden gündeme getirdi.

Estonya, Litvanya ve Letonya, Rusya'nın kendilerini bölme girişiminde bulunmasından endişelenmeye başladı. Bu ülkelerdeki bazı uzmanlar, Rusya'nın soğuk savaş dönemindeki argümanları yeniden kullanmaya başladığını ifade ediyor.

Baltık ülkeleri, Rus istihbaratının buralardaki Rus yanlısı grupları örgütleme niyetinde olduğunu ve yer yer bu tür girişimlerin yaşandığını ileri sürüyor. 

Rusya'nın müdahalesinden endişe eden ülkelerden Letonya, en fazla Rus nüfusuna sahip olan ülke olarak biliniyor. Letonya'da nüfusun yüzde 25'i etnik Rus ve yüzde 40 ana dili olarak Rusça konuşuyor. Bu durumdan dolayı Letonya'da Kırım'daki gibi bir bölünmenin yaşanması ve diğer bölgelerde ayrılıkçı şiddetin başlaması ve büyümesi korkusu yaşanıyor. Ayrıca, Letonya'da belediye liderlerinin genellikle Rusya yanlısı tavır aldığı da söyleniyor. 

banner53
Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?