banner39

Banksy mülteciler için döndü | FOTO

Güncel sorunları çizimleriyle dile getiren dünyaca meşhur sokak sanatçısı Banksy bu kez mültecileri çizdi

Avrupa 12.12.2015, 14:05 12.12.2015, 14:34
Banksy mülteciler için döndü | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy, bu kez Fransa’da sığınmacı kamplarının bulunduğu Calais kentinde ortaya çıktı.

Son olarak geçen ağustos ayında Bristol kentinde ‘Dismaland‘ adlı bir sergi açan Banksy, yaklaşık dört aylık sessizliğini bozdu. Özellikle Britanya’ya geçmek isteyen mültecilere uygulanan polis şiddetiyle gündeme gelen ve ‘vahşi orman‘ olarak anılan Calais kentine giden Banksy, yeni çizimlerini kendi websitesinden yayınladı.


The Jungle refugee camp, Calais

Apple’ın hayatını kaybeden kurucu ortağı Steve Jobs’un da Amerika’ya giden bir mültecinin oğlu olduğunu hatırlatan Banksy, kentin bir duvarına elinde bilgisayarı ve poşetteki eşyaları bulunan Jobs’u resmetti.

Banksy çizimiyle ilgili bir açıklama da yaparak, “Genellikle mültecilerin, bir ülkenin kaynaklarını kuruttuğunu düşünüyoruz ama Steve Jobs da Suriyeli bir mültecinin oğluydu. Apple şu anda dünyanın en kârlı şirketlerinden biri, yılda 7 milyar dolar vergi ödüyor. Bu para sadece Humus’tan bir adamın ABD’ye gelmesine izin vererek yaratıldı” ifadelerini kullandı.

Gerçek kimliğini saklayan ve bir efsaneye dönüşen sokak sanatçısının, Steve Jobs çiziminin yanında “Kimse bu şekilde yaşamayı hak etmiyor” yazısı yer aldı.

‘Dismaland‘ sergisinde yer alan bazı parçaları, Calais’te yaşayan mültecilerin sığınak yapabilmesi için bağışlayan Banksy’nin bir başka çiziminde ise lüks bir yata el sallayan mülteciler resmedildi. Banksy bu eserine ise “Aynı gemide değiliz” notunu düştü.
 

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?