Barcelona sokaklarını ateşe verdiler…

İspanya’da ayrılıkçı Katalan siyasetçilere verilen mahkûmiyet kararları sonrasında düzenlenen gösterilerde, polis ile protestocular arasında çatışma çıktı.

Avrupa 16.10.2019, 15:55
Barcelona sokaklarını ateşe verdiler…

Barcelona'da, İspanya Yüksek Mahkemesinin ayrılıkçı Katalan siyasetçilere verdiği mahkumiyet kararları protesto edildi. İspanya'da Yüksek Mahkeme, Katalonya özerk yönetiminde yasa dışı ilan edilmesine rağmen yapılan bağımsızlık referandumunu organize etmekten yargılanan 12 Katalan siyasetçiden 9'una 9 ila 13 yıl hapis cezası verdi.

Ayrılıkçı Katalanlarla ilgili davaya bakan Madrid'deki Yüksek Mahkeme, eski Katalonya Özerk Hükümet Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras'a 13 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, 8 sanığı da 9 ila 13 yıl hapis cezasına mahkum etti.

"İtaatsizlikten" ceza alan diğer 3 sanığa ise hapis cezası verilmedi.

İspanya Yüksek Mahkemesinin kararları ise protesto ediliyor. Barcelona'da düzenlenen gösterilerde, polis ile protestocular arasında çatışma çıktı.

Protestocular, polislere işaret ışığı, teneke ve taş attı. Ayrıca, şehrin merkezindeki caddelerin ortasında çöp konteynerlerini ve kartonları ateşe verdiler. Polis ekipleri ise protestoculara coplarla ve plastik mermilerle karşılık verdi.

Katalan Hükümet Sözcüsü Meritxell Budo, ayrılıkçı Katalanların barışçıl olduklarını kanıtladıklarını, yalnızca izole edilmiş bir grubun şiddetli davrandığını ve itibarlarını kirlettiğini söyledi.

Brüksel'de Katalan siyasetçilere verilen cezalar protesto edildi
Katalonya'daki süreç

İspanya'nın Katalonya özerk yönetiminde yasa dışı ilan edilmesine rağmen yapılan bağımsızlık referandumunu organize etmekten yargılanan 12 Katalan siyasetçi ve sivil toplum örgütü liderinin 4 ay süren davası 12 Haziran'da sona ermişti.

Anayasa Mahkemesinin yasa dışı ilan etme kararına rağmen Katalonya özerk yönetiminde 1 Ekim 2017'de gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuyla bağlantılı olarak suçlanan 12 sanıktan 9'u tutuklu, 3'ü de tutuksuz yargılanıyordu.

Sanıklar hakkında "anayasal düzeni kısmen ya da tamamen şiddet yoluyla yıkmak", "kanunun uygulanmasına engel olmak", "devlet kurumlarına itaatsizlik" ve "kamu malını kötüye kullanmak" suçlarından 7 ila 25 yıl hapis cezaları istenmişti.

Kaynak: Reuters, AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?