banner15

Barış Gemisi'nin yolcuları Mostar'da

Farklı ülkelerden 850 genç, çok kültürlü Mostar şehri ve buradaki tarihi eserleri görme imkanı buldu

Barış Gemisi'nin yolcuları Mostar'da

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın organize ettiği Barış Gemisi'nin yolcusu gençler, dün Hırvatistan'ın Dubrovnik ve Bosna-Hersek'in Mostar şehirlerini ziyaret etti. Farklı ülkelerden 850 genç, çok kültürlü Mostar şehri ve buradaki tarihi eserleri görme imkanı buldu.

Yolculuğa katılan İstanbul Üniversitesi öğrencisi ve Bulgaristan vatandaşı Cantay Kocaömer, farklı ülke ve kültürlerden gelen öğrencilerin aynı gemide buluşma fırsatını yakaladığını ifade etti. Mimar Sinan Üniversitesi'nin Bosna-Hersekli öğrencisi Cemal Şkrebo, kendi memleketini ziyaret etmekten memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

İngiltere'nin Manchester şehrinden gelen Amina ise "Programın ilk iki üç gününde yaklaşık 30 farklı ülkeden gelen insanlara tanışmaya fırsatım oldu. Mostar'ı da çok beğendim, bu tamamen farklı bir kültür." dedi.

Kocaeli Üniversitesi'nde okuyan Suriyeli Mistam Necari, geçmişte Bosna'da yaşananların şimdi kendi ülkesinde görüldüğünü belirterek, "Savaşa hayır" mesajı verdi.

Makedonya'nın Gostivar şehrinden gelen Fatih Ali ise, evlad-ı Fatihan olarak burada olmaktan gurur duyduğunu ifade etti. "Ecdadımız gerçekten Balkanlarda her yerde olduğu gibi Mostar'da da çok güzel hatıraları bırakmış." dedi.

Mostar'da bol bol fotoğraf çeken öğrenciler, gemide farklı seminer ve kurslara da katılıyor. Organizasyonda görevli Mert Karaosmanoğlu, öğrencilerin sadece eğlenmediğini aynı zamanda kendilerini geliştirdiklerini ifade etti.

Cumhuriyetimizin 90. yılı kutlamaları çerçevesinde ve dünya barışına katkı sağlamak amacıyla yapılan "Türkiye-Akdeniz Gençlik Barış Gemisi" Mostar ve Dubrovnik şehirlerin ziyareti tamamlayıp Tunus'a doğru yolculuğuna devam etti.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 12:43
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48