banner39

Başbakan Fransa'yı 'iç savaş'la uyardı

Fransa Başbakanı, hafta sonu yapılacak seçim öncesi yükselişe geçen aşırı ırkçı yönelim için ülkesine uyarıda bulundu: İç savaş çıkabilir

Avrupa 12.12.2015, 10:53 12.12.2015, 11:13
Başbakan Fransa'yı 'iç savaş'la uyardı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa başbakanı Manuel Valls, Fransa'daki milliyetçi partinin yükselişinin, ülkede iç savaşa sebep olabileceğini söyledi. Başbakan Manuel Valls yaptığı açıklamada aşır sağ partinin ilk sırada geldiği 3 bölgede sağ adayları destekleyeceklerini belirtti. Valls, sol seçmenlere de pazar akşamı bu bölgelerde sağ adaylara oy vermeleri çağrısında bulundu.

Hafta sonu yapılacak ikinci tur bölgesel seçimler öncesinde Başbakan Valls uyarı açıklaması yaparak, " Ülkemiz için iki seçenek var. İnsanların içine iç savaş tohumları atan, bölünmeyi körükleyen aşırı sağ ya da Demokratik Cumhuriyet" dedi.

2017 yılında yapılacak başkanlık seçimleirnde ciddi bir rakip olan Front National(FN) parti lideri aşırı sağcı Marine Le Pen seçimlerin ilk turunda rekor derecede oy aldı.

Geçen ay 30 kişinin hayatını kaybettiği Paris saldırılarının ardından FN partisi, insanların korkularını besleyerek kendi oy oranını arttırdı.

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen seçimlerin ilk turunda Le Pen yüzde 40,64 ile sandıktan ilk sırada çıkmış, en yakın rakibi Xavier Bertrand ise yüzde 24,96'da kalmıştı. Seçimlerde üçüncü sırayı yüzde 18,11 ile Sosyalist Parti adayı Pierre de Saintignon elde etmişti. Ayrıca toplamda yüzde 29,5 oy elde eden aşırı sağ parti 13 bölgenin 6'sında da ilk sırada yer almayı başarmıştı

Fransa'da 5 yılda bir düzenlenen seçimlerin ikinci turu Pazar günü gerçekleştirilecek.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?