banner39

banner35

Başbakan göstericilere "aptallar" dedi

Kovid-19 önlemlerine karşı 3 gündür protesto gösterileri düzenleyenler Hollanda Başbakanı Rutte'den tepki gördü. Göstericileri "aptallar" olarak nitelendiren Rutte, "Bunların protesto ile alakası yok." dedi.

Avrupa 22.11.2021, 22:44
Başbakan göstericilere "aptallar" dedi

Hollanda'da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle alınan önlemlere karşı üç gündür devam eden eylemlerde polisle çatışan göstericiler için "aptallar" ifadesini kullandı.

Rutte, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, cuma akşamı Rotterdam şehrinde başlayan ve ülkenin birçok şehrine yayılan Kovid-19 ve zorunlu aşı protestolarına ilişkin "protesto görüntüsü altında düpedüz şiddet uygulandığını" savundu.

Protestocuların polis, itfaiye ve ambulanslara saldırdığını kaydeden Rutte, "Bunların protesto ile alakası yok." dedi.

Uzun süren Kovid-19 kaynaklı belirsizliklerin toplumda fazlasıyla huzursuzluk yarattığını belirten Rutte, "Fakat hiçbir zaman bu aptalların sadece mutsuz oldukları için bizi koruyan insanlara karşı düpedüz şiddet kullanmalarını kabul etmiyorum." şeklinde konuştu.

Protestolar Rotterdam'da başladı

Hollanda'nın Rotterdam kentine cuma akşamı başlayan protestolar ülkenin birçok kentine yayıldı.

Göstericilerin havai fişek kullandığı ve dükkanlara saldırdığı olaylarda polis araçları ateşe verildi.

Güvenlik güçlerince TOMA'ların kullanıldığı ve uyarı ateşlerinin açıldığı gösterilerde Rotterdam'da 51, Lahey'de 19, Urk'da 8, Roermond ve Stein'de 13 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Kaynak: AA
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?