banner39

Bask Bölgesi 'silahlı ETA'yı artık istemiyor

Bask özerk yönetiminin bağımsızlığı için mücadele eden ETA örgütünün son yıllarda ciddi şekilde militan kaybettiği belirtiliyor. Bask Bölgesi'ndeki siyasi partiler ise bir daha çatışmalı günlere geri dönmek istemediklerini belirtiyor

Avrupa 06.10.2015, 17:14 06.10.2015, 17:35
Bask Bölgesi 'silahlı ETA'yı artık istemiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask özerk yönetiminin bağımsızlığı için mücadele eden ve 2011 Ekim ayından silahlı faaliyetlerini sonlandıran ETA örgütünün son yıllarda ciddi şekilde küçüldüğü belirtildi.

Bask özerk yönetimi hükümetinde Barış ve Birlikte Yaşam'dan Sorumlu Sekreter Jonan Fernandez, Madrid'de görev yapan yabancı basın mensuplarıyla bir araya gelerek, terör saldırıları olmadan geçen 4 yılda ETA'nın ve Bask bölgesinin geldiği noktayla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Sayıları 20 mi yoksa 120 mi tam bilinmez ama ETA üyelerinin sayısında belirgin azalma var" diyen Fernandez "ETA'nın üyeleri yurt dışında yaşıyorlar. Fransa'da olanlar aşağı yukarı tahmin edilebilir ama diğer ülkelerde olanlar konusunda net bir şey söylemek zor" şeklinde konuştu.

Bask bölgesindeki barış sürecinde mevcut durumda iki önemli blok olduğunu vurgulayan Fernandez bunları "ETA'nın silahsızlanması ve ETA mahkumlarının koşullarının iyileştirilmesi" olarak sıraladı. ETA'nın sayıları bilinmeyen saklı cephaneliği olduğunu kaydeden Fernandez, "ETA'nın silahsızlanması kontrol dışı ya da sadece polis tarafından yürütülen bir süreç olmamalı. ETA'nın kendini feshetme süreci kontrolsüz yapılırsa boşaltılan koltuğa (ETA'nın lider kadrosu) herhangi biri oturabilir" dedi.

Bask temsilcisi, ETA'nın bu zamana kadar silahsızlanmamasını "İspanyol hükümetinin şartlandırılmalarına ve ETA'nın yeterince sorumlu hareket etmemesine" bağladı.

ETA mahkumlarının koşullarının iyileştirilmesi konusunda da somut hiç bir adım atılamadığını kaydeden Fernandez, İspanyol hükümetinin "erteleyici tavrının" yanı sıra ETA mahkumlarının "bireysel yerine kolektif hareket etme tutumlarının" da bunda etkili olduğunu savundu. ETA mahkumlarının İspanyol yasaları gereği bireysel başvurularla durumlarını iyileştirip, şartlı serbest kalma haklarından yararlanabileceğini kaydeden Fernandez ama bunun yapılmadığını hatırlattı.

DİYALOG DEVAM EDİYOR

Öte yandan Bask özerk yönetimi ile İspanyol hükümeti arasında diyaloğun her zaman devam ettiğini ancak "meyve vermeyen görüşmeler" olduğunu dile getiren Fernandez, "Madrid'ten (İspanyol hükümeti) gelen cevaplar genelde gülünç. (Zaman verin), (Diğer toplantıda analiz edelim) gibi cevapları çok duyuyoruz. Bu zamana kadar hiçbir yapıcı cevap gelmedi. ETA aktif iken daha çok işbirliğimiz vardı. ETA şimdi aktif değil ama daha az işbirliği var" değerlendirmesini yaptı.

Fernandez, gelecek aralık ayında İspanya'da yapılacak genel seçimlerden sonra kurulacak yeni hükümetten "ETA'nın silahsızlanması, ETA mahkumlarının koşulları ve Bask'ta birlikte yaşam konularında yapıcı adımlar atmasını umut ettikleri" söyledi.

Her şeye rağmen Bask bölgesindeki barış ve birlikte yaşam süreciyle "normalleşmenin başladığını, her görüşten siyasi partiler arasında diyalog olduğunu, şiddetin tüm kurbanlarının tanındığını, korku ve endişenin azaldığını" kaydeden Fernandez, "şiddetin olmadığı, yeni ve geri dönüşü olmayan bir yoldayız" dedi.

Fernandez, ETA yanlısı bir siyaset izleyen Sortu ve Bildu gibi partilerin de artık "şiddet her zaman kötü bir yoldur. Eğer ETA tekrardan şiddete başlarsa bizi karşısında bulur" dediğini kaydetti.

Son olarak Katalonya'daki bağımsızlık yanlısı girişimlerin Bask bölgesinden nasıl görüldüğüyle ilgili bir soruya Fernandez, "İlgiyle takip ediyoruz. Ama gerek sosyal gerekse toprak olarak Bask bölgesinin geçmişi çok farklıdır. (Eğer Katalonya bağımsız olursa hemen Bask'ta bağımsızlık ilan eder) görüşü çok doğru değildir" cevabını verdi.

 

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?