Bask ve Galisya'da yerel seçimleri iktidar kazandı

İspanya'nın Bask ve Galisya özerk yönetimlerinde yapılan yerel meclis seçimlerini iktidardaki partiler kazandı

Bask ve Galisya'da yerel seçimleri iktidar kazandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İspanya'nın kuzeyindeki Bask ve Galisya özerk yönetimlerinde yerel meclis seçimleri yapıldı.

Bask ve Galisya seçimlerini tahminler doğrultusunda 2012 yılından beri bu bölgelerde iktidarda olan siyasi partiler kazandı ancak ülkede ikinci büyük siyasi parti konumundaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) her iki bölgede de ciddi oy kaybı yaşadı. Aşırı sol görüşlü Podemos'un bu bölgelerde ilk defa seçimlere katılması, Sosyalistlerin yaşadığı oy kaybının gerekçesi gösterildi.

BASK BÖLGESİNDE İKTİDAR İÇİN ANLAŞMA

Yaklaşık 1,8 milyon seçmenin kayıtlı olduğu Bask bölgesinde yapılan seçimleri, 4 yıldır iktidarda olan Bask Milliyetçi Partisi (PNV) kazandı. PNV, 2012 yılındaki seçimlerde 27 olan milletvekili sayısını 29'a çıkardı. Bask Parlamentosu'nda çoğunluğu elde etmek için gerekli olan 38 milletvekilini çıkaramayan PNV'nin, iktidarını sürdürmesi bir kez daha diğer partiler ile anlaşmasına bağlı.

Bask'ta ETA örgütünün siyasi uzantısı olan ve "izquierda abertzale" olarak adlandırılan sol ve ayrılıkçı görüşü temsil eden siyasi partilerin koalisyonu EH Bildu ise 21 olan milletvekili sayısını 17'ye düşürse de bölgede ikinci büyük siyasi parti olmayı sürdürdü.

İlk defa Bask bölgesinde seçimlere katılan ElKarrekin Podemos da 11 miletvekili ile 3. siyasi güç olurken, PSOE'nin Bask bölgesindeki kolu PSE-EE 16 olan milletvekili sayısını 9'a düşürerek büyük bir hezimet yaşadı. Bask'taki 4. siyasi güç olan Halk Partisi (PP) de önceki seçime göre bir kayıp yaşayarak 9 milletvekili çıkardı.

GALİSYA'DA TEK BAŞINA YÖNETİM

Yaklaşık 2,2 milyon seçmenin kayıtlı olduğu Galisya yerel seçimlerini ise iktidardaki Halk Partisi (PP) kazandı. Galisya'nın en büyük siyasi partisi olan ve 2005-2009 yıllarında Sosyalist İşçi Partisi'nin iktidarda bulunduğu dönem dışında, 1989 yılından beri bölgeyi yöneten PP, önceki seçimdeki gibi 41 milletvekiline sahip oldu. PP, Galisya'yı tek başına yönetecek çoğunluğu korudu. İlk defa Galisya'da seçimlere giren Podemos'un bu bölgedeki siyasi uzantısı "En Marea" ve PSOE'nin Galisya'daki uzantısı PSdeG ise 14'er milletvekili çıkardı. PSdeG hem son seçimlere nazaran 4 milletvekili kaybetti, hem de oy oranı olarak En Marea'nın gerisinde kaldı. Galisya Milliyetçi Bloğu (BNG) partisi ise 1 kayıpla 6 milletvekili çıkardı.

SEÇİM SONUÇLARI İSPANYA'DAKİ SİYASİ BELİRSİZLİĞİ KALDIRABİLİR

Öte yandan Bask ve Galisya yerel parlamento seçimlerinde alınan sonuçların, İspanya'daki siyasi belirsizliğin giderilmesine olumlu etki etmesi bekleniyor.

20 Aralık 2015 ve 26 Haziran 2016'taki iki genel seçime rağmen 9 aydır hükümetin kurulamadığı İspanya'da, birinci parti konumundaki PP'nin, Bask ve Galisya seçimlerinin ardından hükümet kurma girişimine bir kez daha başlaması öngörülüyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2016, 08:48
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35