Bask'tan PKK'ya destek

Bask özerk parlamentosu, PKK'yı destekleyen bir önergeyi kabul etti, Avrupa müdahale etsin talepleri dile getirildi

Bask'tan PKK'ya destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İspanya'nın kuzeydoğusundaki Bask özerk yönetimi, Türkiye karşıtı bir önergeyi kabul etti.

ETA yanlısı bir politika izleyen ve Bask bölgesinde ikinci en büyük siyasi parti konumunda bulunan EH Bildu tarafından geçen 5 Şubat tarihinde sunulan önerge, bugün, Bask parlamentosu Avrupa İşleri ve Dış Eylem Komisyonu'nda görüşüldü.

15 üyenin bulunduğu komisyonda yapılan oylamada EH Bildu'nun önergesi, 6'ya karşı 9 oyla kabul edildi.

Önergeye, iktidardaki Bask Milliyetçi Partisi (5) ve Eh Bildu-nun (4) temsilcileri "evet" , Bask Sosyalist Partisi (3), Halk Partisi (2) ve Demokrasi ve İlerici Birlik (1) partilerinin temsilcileri de "hayır" oyu kullandı.

"AVRUPA MÜDAHALE ETSİN"

Kabul edilen önergede, "Bask parlamentosu, Kürdistan ulusal meselesinin çözümüne Avrupa Konseyi'nin müdahale etmesinde ısrarlı olmaktadır. Aynı zamanda Bask parlamentosu, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılımı için gerekli olan, Kürt halkının tüm kültürel ve siyasal haklarına saygı gösterilmesi ve insan haklarına saygıda gerçek ilerleme kaydedilmesi ve çatışmanın barışçıl yollardan çözümüne Avrupa Konseyi'nin de dahil olmasında ısrarlıdır" ifadeleri yer aldı.

Komisyonda yapılan görüşmeler sırasında Bask Sosyalist Partisi (PSE) ve Halk Partisi (PP), EH Bildu'nun önergesine karşı ortak bir önerge sunsa da, bu, kabul edilmedi.

PSE ve PP temsilcileri, 3 PKK'lının öldürülmesi olayını kınadıkları konuşmalarında, EH Bildu'nun, Kürt meselesine Avrupa Konseyi'ni de dahil etmeye çalışmasını ve çözüm sürecinde müzakerelerin nasıl sonuçlanması gerektiğine ilişkin şart konulmasını eleştirdiler. PSE ve PP temsilcileri, süreç için "ilk defa ve tarihi" bir müzakere başladığının altını çizerek, "Biz sadece bu müzakerelerin olumlu sonuçlanmasını ve iyi bir kapı açılmasını temenni edebiliriz" dediler. 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2013, 17:25
banner53
YORUM EKLE

banner39