banner39

Batan Avrupa'nın son çaresi: Tahviller

Krizle pençeleşen AB ülkeleri kurtuluş yolu aramaya devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası yaptığı açıklamada 'devlet tahvillerini satın alabiliriz' dedi.

Avrupa 23.01.2011, 09:15 23.01.2011, 09:18
Batan Avrupa'nın son çaresi: Tahviller

Küresel ekonomiden en fazla etkilenen AB ülkeleri kurtuluş yolları aramaya devam ediyor. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Juergen Stark, Avro Bölgesi kurtarma fonunun, hükümet tahvilleri satın alabileceğini ya da ticari bankalara sermaye desteği verebileceğini söyledi.

Stark, Hollanda'da yayımlanan Het Financieele Dagblad gazetesine verdiği demeçte, "Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF), hükümet tahvilleri satın alabileceğini ya da bankalara sermaye desteği verebileceğini tasavvur edebilirim. Ancak bu konuda siyasi düzeyde karar verilmeli" dedi.

Hükümet tahvilleri satın alma kararının, "olağanüstü koşullar altında atılmış olağanüstü adımlar" olduğunu belirten Stark, hükümetlerin "E-bond" adlı ortak tahvil çıkarmasına karşı olduğunu yineledi. Stark, avronun "istikrarlı ve saygın bir para birimi olduğunu ve başarısız olmayacağını " ifade etti.
Mayıs ayından bu yana ikincil piyasalarda hükümet tahvilleri satın alan ECB, şimdiye kadar 76,5 milyar avroluk harcama yaptı.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?