banner15

Batı basını, AB anlaşmasının uygulanabilirliğini tartışıyor

AB ile Türkiye arasında imzalanan göçmen anlaşması kapsamında, Yunanistan'dan Türkiye'ye gönderilecek mültecilerle ilgili hazırlıkların yeterli olup olmadığı tartışılıyor.

Batı basını, AB anlaşmasının uygulanabilirliğini tartışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye ile Avrupa Birliği arasında imzalanan 'göçmen kabul anlaşması' kapsamında mültecilerin Yunanistan'dan Türkiye'ye gönderilmesine Pazartesi günü başlanacak. Yunan Sahil Güvenlik ve AB Sınır Koruma Ajansı Frontex'e göre, ilk etapta Çarşamba gününe kadar yaklaşık 750 sığınmacı iki Türk gemisiyle Midilli'den Dikili Limanı'na göndereceklerini açıkladı. Ancak Yunanistan ve Türkiye'nin anlaşmayı uygulayabilme kapasitesinin tartışmalı olduğu belirtiliyor.

İngiliz The Times Gazetesi dün “Yunanistan’ın hazırlıklarını, geri gönderme için belirlenen tarihe kadar yetiştiremeyeceğini ve tarihi gayri resmi olarak ertelediğini” ileri sürmüştü.

Öte yandan BBC muhabiri Mark Lowen, Türkiye'de karşılanacak mültecilere verilen alanın yeterli olmadığının göründüğünü belirtiyor.

Birlemiş Milletler ve bazı insan hakları örgütleri bazı göçmenlerin Suriye'ye gitmeye zorlanmasından endişe duyduklarını belirtiyor.

AB-Türkiye anlaşması, Avrupa'ya yasadışı göç akışını durdurmayı planlıyordu.

Anlaşma kapsamında, Türkiye'den Yunanistan'a yasadışı yollardan geçen göçmenlerin iltica başvurusunda bulunmamış ya da bulunup da başvuruları kabul edilmemiş olanları, 4 Nisan'dan itibaren Türkiye'ye geri gönderilecek.

DİKİLİ YETERSİZ

Dikili'de gelecek mültecilerle ilgili yapılan hazırlıkların yetersiz olduğu bildiriliyor. Konuyla ilgili açıklama yapan BBC muhabiri, yerel yetkililerin, göçmenlerin Dikili'deki kampta sadece geçici olarak kalacağını, buradan Türkiye'nin başka yerlerine gönderileceklerini söylediğini belirtiyor.

Öte yandan Dikili'de henüz gelmeyen mülteciler için bir protesto düzenlendi. Yerel halkın geri gönderilecek mülteciler için planlanan kampı protesto ettiği bildiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2016, 18:51
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48