banner39

Batının nükleer ikiyüzlülüğü masada

ABD başta olmak üzere batının İran ile İsrail'e yönelik çifte standartları son UAEK zirvesinde iyice ortaya çıktı

Avrupa 17.09.2010, 15:13 17.09.2010, 15:13
Batının nükleer ikiyüzlülüğü masadaDünya Bülteni/Haber Merkezi

Batı’nın nükleer enerji programı olan İran ile Ortadoğu’nun tek nükleer silahlı gücü İsrail söz konusu olduğunda uyguladığı çifte standart bu kez iyice göze battı. İran kendini sürekli denetleyip rapor eden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda (UAEK) hedef tahtasına dönerken, ABD yönetimi İsrail’in nükleer politikasının tartışılacağı platformun UAEK olmadığını bile öne sürdü.

Radikal gazetesinin haberine göre, geçen yıl Arap ülkeleri, UAEK’da bir ilke imza atıp, İsrail’in Nükleer Silahların Yayılmasını önleme Anlaşması’na (NPT) taraf olması ve nükleer tesislerini denetime açması için bağlayacılığı olmayan bir karar çıkarmıştı. Kararın geri çekilmesi için bastıran ABD yönetimi adına Dışişleri sözcüsü Philip Crowley, “İsrail UAEK ile tam işbirliği yapmıştır” deyip ekledi: “İsrail’in UAEK’da tartışılması için temel olmadığına inanıyoruz.”

Oysa kurumun tarihi kararı uyarınca UAEK Başkanı Yukiya Amano geçen ay İsrail’e gitmiş, üst düzey tüm yetkililer kendisiyle görüşmekten kaçmış, dönüşte hazırladığı raporda ‘İsrailli yetkililere UAEK’nın İsrail’in nükleer becerisiyle ilgili kaygılırını ilettiğini ve NPT’ye taraf olup tesisleri geniş çaplı UAEK denetimine açma çağrısı yaptığını’ belirtmişti.

BATI YİNE İRAN'A YAPTIRIM İSTEDİ

Crowley ise, UAEK’nın bu adımının gereksiz olduğunu savunup, “Goldstone Raporu’nun yaptığı gibi bunun da İsrail-Filistin görüşmelerinde ilerlemeyi keseceğinden eminiz” gerekçesine sığındı. Goldstone Raporu 2008 sonunda Gazze’ye kanlı operasyonla ilgili İsrail’e savaş suçu yöneltmişti. Amerikalı sözcü, sözlerini “Washington tüm ülkelerin NPT’ye katılması ve Ortadoğu’nun nükleer silahlardan arındırılması ilkeleriyle hemfikir” diye tamamladı.

Dünkü UAEK yönetim kurulu toplantısında İsrail de tartışılırken; ABD, Britanya ve Fransa, İran’a dördüncü BM yaptırımının uygulanmasına dair izleme komisyonunun acilen kurulmasını ve Tahran’ın BM kararına uyup uymadığına dair düzenli rapor sunmasını talep etti.
 

Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?