banner39

Bavulda saklanan göçmen öldü

İspanya yetkilileri kardeşi tarafından otomobilin bagajındaki bir bavul içinde ülkeye sokulmaya çalışılan bir kişinin havasızlıktan öldüğünü açıkladılar

Avrupa 04.08.2015, 14:13 04.08.2015, 14:13
Bavulda saklanan göçmen öldü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mayıs ayında da Fildişi Sahili'nden 8 yaşında bir erkek çocuk Ceuta'ya geçirilmek isterken sınırdaki aramalarda bir bavulun içinde bulunmuştu. Bavul içinde sınırdan geçmeye çalışan çocuk göçmenin öldüğü açıklandı. Oturma izni verilen çocuk, İspanya'da yaşayan annesine teslim edilmişti.

Göçmeni bavulda İspanya'ya sokmak isterken ölümüne sebep olan Fransız pasaportlu kardeşi "kazara ölüme sebebiyet vermek" ile suçlanıyor.

Dün dört göçmen de İspanya'ya ait bir başka bölgeye yüzerek geçmek isterken boğularak öldü.
Afrika'nın iç kesimlerinden geldikleri anlaşılan dört göçmenin, denizden Fas'a komşu İspanya toprağı Ceuta'ya geçmeye çalıştıkları anlaşılıyor. Fas içişleri bakanlığından yapılan açıklamada, bu olayda üç göçmenin kurtarıldığı da kaydedildi.

İnsan hakları izleme örgütü Human Rights Watch 2013 yılında Afrika'nın kuzeyindeki İspanyol bölgeleri Ceuta ve Melila'ya en az 4 bin 300 kişinin girdiğini, oysa bir yıl önce bu rakamın 2 bin 804 olduğunu bildiriyor.

Geçen yılın Şubat ayında yüzlerce göçmen Melila'yı Fas'tan ayıran barikatlara hücum etmiş ve 100 kadarı bölgeye girmeyi başarmıştı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?