banner39

Bavyera Başbakanı Erdoğan'a çattı

Bavyera Eyalet Başbakanı Hristiyan Sosyal Demokrat Seehofer, ‘Perhiz Çarşambası’ konuşmasında Başbakan Erdoğan’a dil uzattı

Avrupa 10.03.2011, 14:07 10.03.2011, 14:37
Bavyera Başbakanı Erdoğan'a çattı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Almanya’nın güneyindeki Bavyera Eyaleti’nin güçlü konzervatif partisi Hristiyan Sosyal Demokrat Parti CSU’nun paskalya öncesi geleneksel ‘Perhiz Çarşambası’ toplantısında konuşan parti genel başkanı ve Eyalet Başbakanı Horst Seehofer, parti olarak yabancı uyrukluların uyum mecburiyetinin Bavyera Anayasa’sına kaydedilmesini talep edeceklerini söyledi.

‘Kim Almanya’da yaşamak istiyorsa, Alman değerler düzenini tanımaya hazır olmak zorundadır.’ diyen Seehofer, buna her şeyden önce Alman dilini öğrenmenin de dahil olduğunu belirtti. Seehofer, uyumun devlet kurumları tarafından sadece teşvik değil aynı zamanda talep edilmesi gerektiğini kaydetti.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Düsseldorf’taki konuşmasında Almanya’daki Türklerin uyumuyla ilgili sözlerine atıfta bulunan Seehofer, ‘Alman kılavuz kültürümüzden bizi hiç kimse vazgeçiremez.’ dedi. Bavyera Başbakanı, Türkiye’de kadınların insan haklarının gözetilmediğini ve Hristiyanlara hayatın zorlaştırıldığını iddia etti. Seehofer yine Başbakan Erdoğan’ı kastederek, ‘Ülkemizdeki dini azınlıklara nasıl davranacağımızı böyle bir başbakandan öğrenecek değiliz.’ dedi.

Koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti Genel Başkanı ve Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Bavyeralı Hristiyan Sosyal Demokrat Parti başkanının yabancılarla ilgili açıklamalarıyla ‘devrimci uyum politikası’ diyerek alay etti.

Yeşiller Parlamento Fraksiyon Başkanı Renate Künast, Başbakan Merkel’in Almanya için çok zayıf bir başbakan olduğunu söyledi. Künast, Merkel’in zaafiyetini yaptığı atamalarda gösterdiğini belirtti. Yeni İçişleri Bakanı Friedrich’in İslam hakkındaki açıklamalarını da geri atılan bir adım olarak değerlendirdi.

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?