Bayer'den GDO'lu tohum üreticisine 66 milyar dolar...

Alman ilaç ve kimya şirketi Bayer AG, GDO’lu tohum üreticisi Monsanto’nun satın alımı konusunda tamamı nakit olmak üzere, hisse başına 128 dolardan anlaşma sağlandığını bildirdi. Bayer bu satın almayla, küresel tohum ve tarım ilacı üretiminin yüzde 25’ini eline geçirdi

Bayer'den GDO'lu tohum üreticisine 66 milyar dolar...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bayer AG’den yapılan açıklamada, "Bayer'in Monsanto'yu tamamı nakit olmak üzere hisse başına 128 dolardan satın alması konusunda Monsanto ile kesin olarak anlaşma sağlanmıştır." denildi.

Borçlar da dahil olmak üzere 66 milyar dolarlık işlem büyüklüğünü temsil eden satın almanın, büyük bir potansiyel oluşturacağına işaret edilen açıklamada, birleşimin iki farklı ancak son derece tamamlayıcı işletmeleri bir araya getireceği ifade edildi.

Bayer AG Üst Yöneticisi (CEO) Werner Baumann, konuya ilişkin açıklamasında, "İki büyük kuruluşun birleşimini duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu bizim mahsul bilimi işimiz için önemli bir adımı temsil etmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

GDO’lu tohum üreticisi Monsanto'nun Genel Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Hugh Grant ise "Söz konusu satın alma duyurusu, başardığımız her şeyin ve Monsanto'daki paydaşlarımıza oluşturduğumuz değerin bir kanıtı. Bu birleşmenin bizim hisse sahiplerimiz için en etkileyici değeri temsil ettiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Öte yandan, satın alma işleminin tamamlanması için Monsanto hissedar birleşme sözleşmesinin onaylanması ve gerekli yasal onayların alınması gibi olağan kapanış koşullarının sağlanması gerekiyor. Söz konusu satın alma işleminin 2017 yılı sonuna kadar biteceği öngörülüyor.

Almanya'nın en önemli şirketlerinden Bayer, daha çok Aspirin gibi sağlık ürünleriyle bilinse de tarım ürünleri, tohum ve yabani ot ile haşereye karşı kimyasal ilaçlar da üretiyor. Monsanto ise daha çok genetiğiyle oynanmış tohum ürünleriyle gündemde.

Bayer ve Monsanto'nun birleşmesiyle dünyanın en büyük tarım ilaçları tedarikçisinin oluşacağı belirtiliyor. ABD’de genetiği değiştirilmiş organizmalarla (GDO) tarımsal üretim oldukça yaygın. Ancak Alman Bayer’in Monsanto’yu satın alarak bu tartışmalı teknolojiyi Avrupa kıtasında yaygınlaştırmayı hedeflemesi ekolojistlerin tepkisini topladı. Bayer’in buna yanıtı ise dünya nüfusunun 2050’ye kadar üçte bir oranında artacağının öngörüldüğünü hatırlatarak küresel gıda ihtiyacının karşılanması için yeni teknolojilerin kullanılması gerektiği oldu.

ABD DEVİ MONSANTO DÜNYA TOHUM PAZARINDA TEKEL OLMAK İSTİYORDU

ABD menşeli tarım ve tohum biyoteknolojileri ve kimyasalları üreticisi Monsanto, dünyadaki en büyük rakini Syngenta'yı satın alarak pazarın neredeyse tamamına hakim olmak istiyordu. ABD'li firma İsviçreli rakibinin hisselerinin tamamını satın almak için 45 milyar doları gözden çıkardığını açıklamıştı. Monsanto, Syngenta'ya hisse başı 449 İsviçre Frangı (490 Amerikan doları) değer biçmişti. Ancak İsviçreli şirket ABD'nin teklifini reddetmişti. Monsanto, teklifinin reddedilmesine rağmen şirketi satın almakta kararlı olduğunu belirtiyor ve teklifini daha yüksek bir rakama güncelleyrek Syngenta'yı satın almayı yeniden deneyeceğini belirtilmişti.

"MONSANTO, GENETİĞİ DEĞİŞMİŞ TOHUMLAR ÜRETİYOR" İDDİASI

ABD'li şirket böylelikle Syngenta'nın pazarına ve müşteri kitlesine ulaşmayı hedefliyordu. Ancak bu satın almanın gerçekleşmesi durumunda dünya tarımına genetiği değiştirilmiş tohumların hakim olacağı endişesi dile getiriliyordu.

"İNSAN SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR"

İnsan sağlığı ve gıda güvenliğiyle ilgili faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, ABD'li Monsanto şirketinin birçok üsürünün genetiğinin değiştirilmiş olduğunu ve bunların insan sağlığına olumsuz etkisi olduğunu dile getiriyordu. Monsanto'nun İsviçreli firmayı satın alma konusunda bu kadar ısrarcı olmasının arkasında da bu kötü şöhreti, yeni oluşumla birlikte silmeye çalışma arzusunun olduğu belirtiliyordu. Monsanto bunun için etkin bir sosyal medya kampanyası yürüterek, insanları GDO'lu tohumların sağlığa zararlı olmadığına ikna etmeye çalışıyordu. 

[Monsanto'nun GDO'lu tohumlarına karşı başlatılmış kampanyalardan bazılarının afişleri]

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2016, 14:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35