banner39

Belarus Cumhurbaşkanı, Macron'un İslam karşıtlığına tepki gösterdi

Lukaşenko, Belarus Metropoliti Veniamin ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Macron'un, Fransız dergisi Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'i hedef alan karikatürleri savunması ve İslam karşıtı tavrını eleştirdi.

Avrupa 02.11.2020, 16:25 02.11.2020, 19:06
Belarus Cumhurbaşkanı, Macron'un İslam karşıtlığına tepki gösterdi

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un İslam karşıtı açıklamalarına tepki göstererek, "Peygamber'e dokunma. Ülkede Müslümanları eleştirmeye başladığında bu sana ne verecek?" dedi.

Lukaşenko, Belarus Metropoliti Veniamin ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Macron'un, Fransız dergisi Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'i hedef alan karikatürleri savunması ve İslam karşıtı tavrını eleştirdi.

Ülkesinde diğer dinlere mensup kesimlerle aktif olarak iş birliği yaptıklarını belirten Lukaşenko, buna, başkent Minsk'te Müslümanların ibadet edebilmesi için cami açılmasını örnek gösterdi.

Müslümanların Belarus'ta hiçbir zaman sorun çıkarmadığına dikkati çeken Lukaşenko, cumhurbaşkanı olarak kendisine ve devlete her zaman bu kesimin destek olduğunu ifade etti.

Macron'un kısa süre önce ifade özgürlüğü ve dini duygular hakkında yaptığı açıklama gibi bir şeye ülkesinde asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Lukaşenko, "Macron'un ifade özgürlüğü sözlerini görüyorsunuz. Peygamber'e (Hz. Muhammed) dokunma. Ülkede, Müslümanları eleştirmeye başladığında bu sana ne verecek?" diye konuştu.

- "Müslümanların dini duygularına müdahale kabul edilemez"

Macron'un belki de Müslümanlarla arasında kendisinin ara buluculuğuna ihtiyacı olduğunu söyleyen Lukaşenko, "Ben, Macron'a bu hususta yardım edebilirim. Benim Müslümanlarla 20 yıl öncesine, hatta daha da eskiye dayanan çok iyi ilişkilerim var." dedi.

Macron'un Müslümanlara bilinçli olarak hakaret ettiğini vurgulayan Lukaşenko, şunları kaydetti:

"İnananların, özellikle de Müslümanların dini duygularına müdahale etmek, kesinlikle kabul edilemez. Müslümanlara hakaret ettiğinizde çabuk sinirlendiğini ve tepki gösterdiğini biliyoruz. Bunu Macron bilmiyor mu? Biliyor. Biz hiçbir zaman inananlara hakaret edilmesine izin vermeyeceğiz."

Kaynak: AA

Yorumlar (1)
Okuyucu Yorumu 2 yıl önce
A. Lukaşenko, Türk basının maalesef tanımadığı bir adam vesselam. Ülkesinde 10 bin civarında Tatar asıllı Müslüman var. Hiçbir sıkıntı ile karşılaşmıyorlar. Bir zamanlar Dışişleri Bakanı Tatar Müslümanı idi. Rusya ile aramızda meydana gelen uçak krizini Lukaşenko çözmüştü. Macron'a da aklını başına al diyebilir. Bence kendisine bu fırsat verilmelidir. Çünkü Macron çok genç kendisine ne söylenirse o rolü oynuyor. Lukaşenko 65 yaşında. Feleğin çemberinden geçmiş bir devlet adamı. Macron'a başkasının piyonu olma, hele hele Erdoğan'a hiç dil uzatma , Erdoğanı kızdırırsan sana öyle bir Osmanlı tokatı indirir ki gözlerinden şimşekler çakar ve tokatın Çinden mi Hintten mi geldiğini bilmezsin.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?