banner39

Belarus'tan BM raportörüne resmi ünvanla ziyaret izni çıkmadı

Belarus'un BM İnsan Hakları Özel Raportörü Miklos Haraszti'yi resmi unvanla ülkeye kabul etmediği bildirildi

Avrupa 04.07.2017, 19:35 04.07.2017, 19:35
Belarus'tan BM raportörüne resmi ünvanla ziyaret izni çıkmadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belarus'un Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Özel Raportörü Miklos Haraszti'yi resmi unvanla ülkeye kabul etmediği bildirildi.

Belarus resmi haber ajansı BelTA'nın Dışişleri Bakanlığına dayandırdığı habere göre, Belarus resmi makamları, BM raportörünün ülkeyi resmi unvanla ziyaret etmesine onay vermedi.

Bakanlık Sözcüsü Dimitri Mironçik, resmi haber ajansı BelTA'ya yaptığı açıklamada, Minsk'e ulaşan Haraszti'nin ülkeyi BM temsilcisi olarak değil, "özel şahıs" olarak ziyaret ettiğini belirtti.

ZİYARETİ RESMİ ÜNVANLA YAPABİLMESİ İÇİN MİNSK HÜKÜMETİNE RESMİ İSTEK GÖNDERİLMEDİ

Haraszti'nin ziyaretini resmi unvanla yapabilmesi için BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin Minsk hükümetine diplomatik kanallardan resmi istek göndermesi gerektiğini belirten Mironçik, Belarus'un Haraszti'ye böyle bir izin vermediğini vurguladı.

Mironçik, "Bildiğimiz kadarıyla Bay Haraszti, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenterler Meclisi'nin 26. Toplantısı için ülkede bulunan delegelerin organize ettiği bir yan etkinliğe katılmak üzere Belarus'a gelmiştir." ifadesini kullandı.

Belarus'un, BM'nin ülkelerine yönelik insan hakları misyonunu tanımadığının, dolayısıyla Harastzi ile iş birliği yapmaya niyeti olmadığının altını çizen Mironçik, "Bay Haraszti'nin varlığı bizim için rutin bir meseledir. Kendisi AGİT Parlamenterler Meclisi temsilcilerinin davet ettiği özel bir şahıs olarak buradadır." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?