banner15

Belçika basınından terör operasyonlarına tam detsek

Belçika polisinin ricası üzerine medya kuruluşlarından terör operasyonlarına inanılmaz bir destek geldi. Belçika halkı da en az medyası kadar duyarlı davranarak, ricaya karşı sosyal medya hesaplarından destek paylaşımları yaptılar.

Belçika basınından terör operasyonlarına tam detsek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Belçikalı medya kuruluşları ile sosyal medya kullanıcıları dün akşam Brüksel'de yapılan terör operasyonlarına, polisten gelen talep üzerine "sessizliğe" gömülerek ve kedi fotoğrafları paylaşarak destek verdi.

Belçika'daki TV, gazete, internet haber siteleri ile sosyal medya kullanıcılarından terör operasyonlarına benzeri görülmemiş bir destek geldi. Belçika federal polisi, dün akşam saatlerinde başlayan operasyonlardan hemen sonraki duyurusunda, medya ile Twitter kullanıcılarından baskınlar sonuçlanana kadar polisin yerini belli eden fotoğraf ve bilgi paylaşmamalarını istedi. Bunun üzerine ülkenin en büyük gazetelerinden Le Soir, sosyal medya hesabından, "Devam eden operasyonlar sonuçlanana kadar detay vermeyeceğiz" açıklamasını yaptı.

Belçika kamu kuruluşu RTBF kanalı da haber bülteninde operasyon yapıldığına dair bilgi verirken, mahalle belirtmekten kaçındı, baskınlardan görüntü yayınlamadı. Sadece medya kuruluşları değil, Belçikalı gazeteciler de bu talebe uygun hareket ederek, sosyal medya hesaplarından bilgi paylaşmadı.

KEDİ FOTOĞRAFI PAYLAŞTILAR

Aynı şekilde Belçikalı Twitter kullanıcıları da, polisin talebi üzerine operasyona destek vermek için #BrusselsLockdown etiketiyle beraber kedi fotoğrafları paylaşmaya başladı. TT olan #BrusselsLockdown etiketi altında onbinlerce kedi fotoğrafı yayımlandı.

16 kişinin gözaltına alındığı ve 4 saat süren operasyonların ardından Belçika kriz merkezinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, "Medya ve vatandaşlara, talep edildiği üzere bu akşamki yasal müdahale boyunca gösterdikleri online sessizliklerinden dolayı teşekkür ederiz" denildi.

KEDİ MAMALI TEŞEKKÜR

Bugün de Belçika federal polisi Twitter hesabından, kedi maması fotoğrafı ile beraber "Bize dün yardım eden kediler için... Lütfen" mesajını paylaştı.

Çok sayıda polisin katıldığı Molenbeek, Forest, Anderlecht, Jette, Woluwe-St-Lambert, Schaerbeek'teki operasyonlarda 22 ev aranmış ve ve 16 kişi gözaltına alınmıştı. Ancak bunlar arasında Paris saldırılarına karıştığı iddiasıyla her yerde aranan Salah Abdeslam​'ın bulunmadığı bildirilmişti.

Operasyonlar öncesi yapılan güvenlik toplantısının ardından konuşan ​Belçika Başbakanı Charles Michel, cumartesi günü ilan edilen en yüksek terör tehdidi seviyesinin, pazartesi da geçerli olacağını açıklamıştı. Paris'teki gibi "birçok kişinin silahlar ve patlayıcılarla muhtemelen birçok yerde saldırılar başlatmasından" korkulduğunu bildiren Michel, "Çok ciddi ve yakın tehdit" nedeniyle yarın da metronun ve okulların kapalı olacağını söylemişti.

 

 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2015, 18:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35