banner15

Belçika gözaltı süresini uzatıyor

Belçika'nın Paris saldırılarının ardından yasalaştırmaya hazırlandığı yeni güvenlik paketinde, gözaltı süresinin uzatılması, nefret söylemlerinde bulunanların sınır dışı edilmesi ve bu tür internet sitelerinin kapatılması ile güvenlik için ek 400 milyon avro bütçe ayrılması öngörülüyor

Belçika gözaltı süresini uzatıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belçika, Paris saldırılarının ardından gözaltı süresinin 72 saate çıkarılması, nefret söylemlerinde bulunanların sınır dışı edilmesi ve ek 400 milyon avroluk güvenlik bütçesi sağlanmasını da içeren yeni bir güvenlik paketini yasalaştırmaya hazırlanıyor.

Belçika Başbakanı Charles Michel, parlamentoda yaptığı konuşmada, 18 maddelik yeni güvenlik önlemleri taslağını açıkladı.

Paris'teki terör saldırılarına bazı Belçikalıların da karıştığının ortaya çıkmasının ardından gündeme gelen taslakta, 2016 bütçesinde güvenlik için ek 400 milyon avro ayrılması öngörülüyor.

Taslakta ayrıca, sınırlardaki polis kontrollerinin artırılması, 520 askerin iç güvenlikte görevlendirilmesi, gözaltı süresinin 24'ten 72 saate çıkarılması gibi teklifler bulunuyor.

Daha önce 24.00-06.00 saatlerinde yasak olan ev baskın veya aramalarının 24 saat yapılabilmesine olanak tanınan taslakta, yurt dışındaki savaş veya çatışmalara katılıp dönenlere hapis cezası verilmesi öneriliyor.

Nefret içerikli konuşan din adamlarının sınır dışı edilmesine izin verilen taslağa göre, kaydını yaptırmayan dini mekanlar ile nefret söylemi içeren internet siteleri kapatılabilecek.

Muhalefetin de olumlu yaklaştığı taslağın, görüşmelerin ardından çok fazla değişikliğe uğramadan yasalaşması bekleniyor.

Öte yandan, Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün gece ve bugün sabah da polis operasyonlara devam etti. Polisin, 6 ayrı yere düzenlediği baskınlarda en az bir kişinin gözaltına alındığı açıklandı. Daha önce gözaltına alınan 7 kişiden 5'i serbest bırakılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2015, 14:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35