banner15

Belçika, küstah İsrail Büyükelçisi'ni Bakanlığa çağırdı

Gazze Şeridi’nde ülkesinin güvenlik birimleri tarafından yapılan katliamda aralarında çocukların da bulunduğu şehitlerin hepsini 'terörist' olarak niteleyen İsrail'in Belçika Büyükelçisi Simona Frankel, Belçika hükümeti tarafından Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldı.

Belçika, küstah İsrail Büyükelçisi'ni Bakanlığa çağırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İsrail'in Belçika Büyükelçisi Simona Frankel'in, Gazze sınırında şehit edilen Filistinliler için "terörist" ifadesini kullanması ülke genelinde tepkilere neden oldu.

RTBF radyosuna konuşan Başbakan Charles Michel, Frankel'in ifadelerinin kabul edilemez olduğunu belirterek, "Bu ifadeler karşısında şoka girdim." açıklamasında bulundu. İsrail'in Brüksel Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararına başından beri karşı çıktığını ve bu kararı kınadığını hatırlatan Michel, "Gazze'de olanlar için uluslararası bir soruşturma başlatılmasını talep ediyoruz. ABD kararının büyük risk teşkil ettiğini söylemiştik, daha fazla güvenlik sorununa ve trajediye yol açacağını belirtmiştik. Maalesef haklı çıktık." diye konuştu.

İsrailli büyükelçi Frankel'in "Her insanın ölümünden dolayı üzüntü duyuyorum, sınırda hayatını kaybeden 55 teröristin ölümünden bile." ifadeleri karşısında şoka girdiğini vurgulayan Michel, İsrail'in uluslararası soruşturmaya neden karşı çıktığına ise anlam veremediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2018, 09:10
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48