banner15

Belçika'ya eski sömürgesinden suçlama

1925-1946 yılları arasında Burundi'yi sömürgesi yapan Belçika ülkedeki siyasi karışıklıklardan dolayı suçlandı

Belçika'ya eski sömürgesinden suçlama

Afrika kıtasının doğusundaki Burundi'de hükümet, Belçika Krallığı'nı ülkenin bağımsızlık mücadelesinin sembol ismi Prens Louis Rwagasore'un suikastinden ve siyasi krizlerden dolayı sorumlu tutlu.

Prens Rwagasore'un ölümünün 57. yılında anıldığı Burundi'de hükümet sözcüsü Prosper Ntahogwamiye devlet televizyonu Rtnb'de yaptığı açıklamada, Belçika'nın ülkedeki sosyal ve siyasi krizlerde büyük bir rolü olduğunu belirtti.

1925-1946 yılları arasında Belçika'nın "böl ve işgal et" taktiği çerçevesinde sömürgesi olan Burundi'ye etnik ayrımcılık tohumları ektiğini savunan Ntahorwamiye, "Burundi hükümeti, Belçika Krallığı'nın Prens Louis Rwagasore ile ailesinin suikastle öldürülmesinde, ayrıca ülkeyi saran çeşitli sosyal krizlerden büyük ölçüde sorumludur." ifadesini kullandı.

Temmuz 1962'de bağımsızlığını kazandığından beri Burundi, binlerce kişinin öldüğü etnik çatışmalar ve siyasi güç mücadelelerine sahne oluyor.

Burundi, 13 yıldır iktidardaki Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza'nın, hükümetle silahlı gruplar arasında Ağustos 2000'de imzalanan Aruşa Anlaşması'nda yer alan "devlet başkanının yalnızca iki kez seçilebileceğine" ilişkin maddeye rağmen Nisan 2015'te üçüncü kez devlet başkanlığı için adaylığını açıklamasının ardından başlayan siyasi kriz ve şiddet olaylarına sahne oldu.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin 30 Eylül tarihli son verilerine göre, şiddet olaylarında binden fazla insan öldü, 400 bin kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2018, 07:45
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48