banner15

Belçika'da Müslümanları endişelendiren tasarı

Belçika'da Paris saldırılarından sonra tepkileri dindirmek amacıyla 18 maddelik terörle mücadele planı meclise sunuldu. Tasarı ülkede yaşayan Müslümanların hayatını daha da zorlaştıracak

Belçika'da Müslümanları endişelendiren tasarı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Paris'te geçtiğimiz hafta içerisinde meydana gelen saldırılardan sonra ismi en fazla zikredilen ikinci şehir Brüksel oldu. Brüksel'in Machester bölgesi Avrupa'nın Rakka'sı olarak değerlendiriliyor.

Belçika'dan Suriye'ye gidenlerin oranının Fransa'ya göre daha yüksek olduğu ve gidenlerin IŞİD'in lider kanadında yer aldığı öne sürülüyor. Bu durum da tepkileri arttırıyor.

Belçika Başbakanı Charles Michel tepkileri dindirmek için 18 maddelik teröre karşı mücadele planını Perşembe günü meclise sundu. Plan her şeyden önce acil güvenlik önemlerini kapsıyor. Planda yer alan önlemler şunlar:

Bütçede güvenliğe ayrılan payın artırılması, gümrüklerde kontrollerin artırılması, 520 askerin kolluk kuvvetlerine destek vermesi, göz altıların terör eylemi şüphelileri için 72 saate yükseltilmesi, Suriye'den dönenlerin hapse gönderilmesi, kin ve nefret söylemi yayan imamların sınır dış edilmeleri, tanınmayan ibadethanelerin kapatılması (ör. Molenbeek’te 22 camii veya mescit bulunuyor. Bunların dördü tanınırken 18 tanınmıyor.

Kapatılması durumunda tanınan camilerin talebi karşılaması mümkün görünmüyor) , bütün telefon hatlarının kayıt altına alınması, Molenbeek ilçesinin emniyet ve önlemlerin artırılması, nefret söylemi yayan ve destekleyen internet sitelerinin kapatılması, IŞİD'e karşı mücadeleye devam edilmesi...

SİNAN ÖZDEMİR'İN KONUYLA İLGİLİ ANALİZİ İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2015, 10:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35