banner15

Belçika'da peçeyle gezen turiste gözaltı

Brüksel'de peçeyle gezen Suudi Arabistan vatandaşı bir turist, ülkede peçe takmanın yasak olması nedeniyle, yüz tanımlama yoluyla "kimlik doğrulaması" için gözaltına alındı

Belçika'da peçeyle gezen turiste gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Peçe takmanın yasak olduğu Belçika'da, Suudi Arabistanlı bir turist, eşi ve çocuğu ile gezerken polis tarafından gözaltına alındı.

Suudi Arabistan'ın Brüksel Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 10 Kasım saat 19.00 civarı turistik mekan Grand Palace'ta gezen Suudi Arabistanlı bir aile, kadının peçeli olması nedeniyle polis tarafından durduruldu. Peçe takmanın Belçika'da yasak olduğunu bildiren polisler, kimlik doğrulaması için pasaportların gösterilmesini istedi.

Suudi vatandaşları, yüz tanımlaması yoluyla kimlik doğrulması yapılması için en yakın polis karakoluna götürüldü. İşlemlerin yapılmasına razı olan aile, Suudi Arabistan Büyükelçiliği ile irtibata geçilmesi üzerine yaklaşık 50 dakika sonra serbest bırakıldı. Büyükelçilik, otellerinde ziyaret ettikleri ailenin şimdi Brüksel dışında olduğunu duyurdu.

Sosyal paylaşım sitesi Youtube'ta ''Ultras Saudi'' adlı kullanıcının yayınladığı ''Peçe yüzünden polis Suudilere saldırdı'' başlıklı görüntüde de köpekli polislerin, kucağında bebek olan bir adam ve yanındaki kadına eşlik ettiği görülüyor. Polislerin, engellemeye çalıştığı görüntülerde, kadının ağladığı duyuluyor. Brüksel'de yaşayan Arapların da çifte yardım etmek için polislerle konuşması kameralara yansıyor.

Belçika, 23 Temmuz 2011'de Avrupa'da Fransa'nın ardından peçeyi yasaklayan ikinci ülke oldu. Kanuna göre, kamuya açık alanlarda yüzü kısmen ya da tamamen kapatarak tanınmayı imkansız hale getiren kıyafetler giyenlere yedi güne kadar hapis ve para cezası veriliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2015, 07:35
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35