banner15

Belçika'daki alarm durumu bugün de korundu

Belçika kriz merkezi, Brüksel'de dün ilan edilen "yakın terör tehdidi" alarmını bugün de korudu

Belçika'daki alarm durumu bugün de korundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belçika'nın başkenti Brüksel'de dün ilan edilen en yüksek terör tehdidi alarmı bugün de korunurken, metro ve bazı tramvay seferleri yapılmadı, alışveriş merkezleri, müzeler kapalı tutuldu. 

Brüksel'de "yakın terör tehdidi" alarmı devam ediyor. Terör tehdidi seviyesinin 4'e çıkarılmasının ardından şehirde hayat dururken, bugün yapılan değerlendirmede alarm seviyesinde değişikliğe gidilmedi.  

Alarm seviyesinin yükseltilmesinin ardından dün alınan önlemler bugün de uygulamada kalırken metrolar ile bazı tramvay hatlarında seferler yapılamadı. Müzeler, alışveriş merkezleri, sinemalar, tiyatrolar, şehir merkezindeki çoğu mağaza, restoran ve kafe kapalı kaldı. Turist yoğunluğuyla bilinen tarihi Grand Place meydanında çok az kişinin bulunduğu, silahlı asker ve polislerin devriye gezdiği görüldü. 

Merkez tren istasyonunda sahipsiz bir paket, paniğe neden oldu. Güvenlik çemberine alınan bölgede yapılan incelemede patlayıcıya rastlanmadı. 

Brüksel'in Schaerbeek Belediye Başkanı Bernard Clerfayt, başkentin hala büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu belirterek, "Brüksel bölgesinde, çok tehlikeli eylemler yapabilecek 2 terörist var" dedi. Bunlardan birisinin Paris saldırılarından sonra Belçika'ya geçtiği belirtilen Salah Abdeslam olduğu iddia ediliyor.

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, basına yaptığı açıklamada, "Tehlike, Salah Abdeslam'dan daha büyük. Birden fazla şüpheli var. Bu yüzden bu derece önlem aldık. Durumu dakika dakika kontrol ediyoruz. Gerçek bir tehlike mevcut" dedi.

 Paris saldırılarında yer aldığı iddiasıyla her yerde aranan Salah Abdeslam'ın kardeşi Muhammed Abdeslam ise, Fransızca yayın yapan kamu televizyonuna (RTBF) yaptığı açıklamada, ağabeyinden teslim olmasını isteyerek, "Onu mezar yerine hapiste görmeyi yeğlerim" dedi. Ağabeyinin davranışlarının 6 ay önce değişmeye başladığını kaydeden Muhammed Abdeslam, "Ancak radikalleşme işaretleri yoktu. Saldırılar öncesi fikir değiştirip, olaya karışmadığını umuyorum" diye konuştu. Abdeslam kardeşlerden Brahim'in ise saldırılar sırasında üzerindeki bombayı patlattığı belirtiliyor. 

Yaklaşık bir milyon nüfusa sahip Brüksel, Avrupa Birliği ve NATO'ya evsahipliği yapıyor. 

PARİS'TEKİ BENZER SALDIRIDAN KORKULUYOR

Belçika Başbakanı Charles Michel, terör tehdidinin en yüksek düzey olan 4'e çıkarılma kararının, "Brüksel'de, Paris'tekine benzer saldırı yapılabileceği konusunda somut göstergeler bulunması" nedeniyle alındığını söylemişti. Michel, dün düzenlediği basın toplantısında, halktan tedbirli ve teyakkuzda olmalarını fakat panik yapmamalarını isterken, "birçok kişinin silahlar ve patlayıcılarla muhtemelen birçok yerde saldırılar başlatmasından" korkulduğunu açıklamıştı. 

BELÇİKA'DAKİ GÖZALTILAR

Belçika'da, Paris'teki saldırıların ardından yoğun baskınlar gerçekleştirilmiş, 10'dan fazla kişi gözaltına alınmıştı. Bunlardan Hamza Attou and Muhammed Amri, Paris saldırılarının planlayıcısı Abdelhamid Abaaoud'a yardım etmekle suçlanırken, ismi açıklanmayan bir kişi hariç diğerleri serbest bırakılmıştı. İsmi açıklanmayan kişinin kaldığı yere yapılan baskında bazı silahların bulunduğu açıklanmıştı.

GÜVENLİK PAKETİ

Başbakan Michel, perşembe günü 18 maddelik yeni güvenlik önlemleri taslağını açıklamıştı. Paris'teki saldırılara bazı Belçikalıların da karıştığının ortaya çıkmasının ardından gündeme gelen taslakta, 2016 bütçesinde güvenlik için ilave 400 milyon avro kaynak ayrılması öngörülüyor. Taslakta ayrıca, sınır kontrollerinin artırılması, 520 askerin iç güvenlikte görevlendirilmesi, gözaltı süresinin 72 saate çıkarılması gibi teklifler bulunuyor.

Halen 24.00-06.00 saatlerinde yasak olan ev baskını veya aramaların 24 saat yapılabilmesine imkan tanınan taslakta, yurt dışındaki savaş veya çatışmalara katılıp dönenlere hapis cezası verilmesi öneriliyor. Nefret içerikli konuşan din adamlarının sınır dışı edilmesine izin verilen taslağa göre, ruhsatsız dini mekanlar ile nefret söylemi içeren internet siteleri kapatılabilecek.

Muhalefetin de olumlu yaklaştığı taslağın gelecek günlerde yasalaşması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2015, 17:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35