banner39

Belçika'daki Sudanlı muhacirlerin iadesine tekrar başlanacak

Belçika Başbakanı Michel, "Rapor bize Sudanlı muhacirlerin iade sürecini tekrar başlatabileceğimizi gösteriyor. İade süreci tekrar başlatılacak" dedi

Avrupa 09.02.2018, 17:32 09.02.2018, 18:25
Belçika'daki Sudanlı muhacirlerin iadesine tekrar başlanacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belçika'da bulunan Sudanlı muhacirlerin ülkelerine iade edildikten sonra işkenceye maruz kaldığına dair bir kanıt bulunmamasının ardından, bir süredir durdurulan iade sürecinin tekrar başlatılacağı açıklandı.

Konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Belçika Başbakanı Charles Michel, Belçika Sığınmacılar ve Yurtsuz Kişiler Komisyonunun Belçika'dan Sudan'a iade edilen muhacirlerin hakkında raporunu açıkladığını, raporda iddiaların aksine muhacirlerin kendi ülkelerinde işkence gördüğüne dair bir kanıt bulunmadığını belirtti.

Michel, "Rapor bize Sudanlı muhacirlerin iade sürecini tekrar başlatabileceğimizi gösteriyor. İade süreci tekrar başlatılacak." açıklamasında bulundu.

İade planının öncülüğünü yapan milliyetçi Yeni Flaman İttifakı (N-VA) partisinden Mülteci ve Göç Bakanı Theo Francken da Sudanlı muhacirlere ilişkin iade sürecinin kısa sürede tekrar başlatılacağını teyit etti.

Francken'ın geçen yıl Sudan'ın Brüksel Büyükelçiliği ile vardığı anlaşmayla ülkede yasa dışı kalan Sudanlı muhacirlerin Sudan'dan gelen bir heyet tarafından tespit edilerek ülkelerine geri gönderilmesi kararlaştırılmıştı.

Belçika'daki insan hakları grupları Sudan'dan gelen heyetin özellikle siyasi bağlantıları olan muhacirleri tespit edeceğini, bu kişilerin Sudan'a iadesi sonrasında tehlikeyle karşı karşıya kalacağını iddia etmişti.

Nitekim, kısa sürede Francken'ın anlaşması çerçevesinde Sudan'a iade edilen muhacirlerden bazılarının işkenceye maruz kaldığına yönelik iddialar ortaya atılmıştı. Bunun üzerine Belçika Sığınmacılar ve Yurtsuz Kişiler Komisyonu bir soruşturma başlatmıştı. Soruşturma sonuçlanana kadar muhacirlerin Sudan'a geri iadesi durdurulmuştu.

 

banner53
Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?