banner39

Belçika'dan Ortaköy saldırısına sosyal medyadan övgüye ceza

Belçika hükümeti, Ortaköy'deki Reina saldırısı sonrası sosyal medyada atılan nefret mesajları cezalandırma kararı aldı

Avrupa 04.01.2017, 17:52 04.01.2017, 17:52
Belçika'dan Ortaköy saldırısına sosyal medyadan övgüye ceza

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, yılbaşı gecesi İstanbul Ortaköy'deki gece kulübü Reina'ya düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Mehmet Kerim Akyıl ile ilgili olarak sosyal medya üzerinden nefret mesajı atanların cezalandırılacağını açıkladı.

Jan Jambon, Flaman Televizyonu'na yaptığı açıklamada, federal polis bünyesinde oluşturulan İnternet Sevk Birimi'nin (IRU) nefret içerikli sosyal medya mesajlarını takibe aldığını söyledi.

Belçika'da aşırı sağcılar tarafından sosyal medya siteleri Twitter ve Facebook üzerinde yapılan bazı yorumlarda, Akyıl'ın "Belçikalı olmadığı" savunulmuştu.
Yorumlarda, "Müslümanlar, Müslümanları öldürüyor ne güzel", "39 kişiden daha kurtulduk", "Belçika'da bir kara kafalı daha azaldı" gibi ifadeler yer almıştı.

Akyıl, öğle namazının ardından Houthalen Belediye Mezarlığı'nda toprağa verildi. Akyıl'ın tabutun Belçika ve Türk bayraklarına sarıldı. Törene Türkiye'nin Anvers Başkonsolosu Metin Ergin ve Houtalen Belediye Başkanı Alain Yzermans de katıldı.

Yzermans burada yaptığı açıklamada, Akyıl'ın cenazesinin insanlara dayanışmayı hatırlattığını söyledi. Belediye tarafından bir de taziye defteri açıldı.

Yeni yılın ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy'de bulunan gece kulübü Reina'ya düzenlenen silahlı saldırıda çoğunluğu yabancı 39 kişi hayatını kaybetmişti.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?