banner39

Belçikalı çocuklara 'intihar hakkı' geliyor!

Belçika parlamentosunun bugün çocuklara ötenazi hakkı tanınmasını oylaması bekleniyor. Beklentiler kabul edileceği yönünde

Avrupa 13.02.2014, 16:42 13.02.2014, 16:42
Belçikalı çocuklara 'intihar hakkı' geliyor!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 

Belçika’da çocuklara ötanazi hakkı tanınmasını öngören yasa tasarısına ilişkin süreçte son aşamaya gelinirken, konu Temsilciler Meclisi’nde ele alındı.

Konuya ilişkin oturumdaki açıklamalar, daha önce Belçika Senatosu’nda yapılan oylamada, 17’ye karşı 50 oyla kabul edilen yasa tasarısının, bir son dakika gelişmesi olmaması halinde, Temsilciler Meclisi’nde de kabul edilme ihtimalinin yüksek olduğuna işaret ediyor.

Özellikle dini liderlerin yoğun şekilde muhalefet ettiği yasa önerisi, ötanazi talebinin çocuktan gelmesini ve bu talepte bulunurken çocuğun bilincinin yerinde olmasını şart koşuyor. Çocuğun ötanazinin ne olduğunun farkında olduğunun tespiti de bir başka şartı oluşturuyor. “7 yaşında bir çocuk gerçekten özerk midir?" sorusunun cevabı ise net verilemiyor.

Değişikliğe karşı çıkanlar, bir çocuğun bu tür bir karar verip veremeyeceğini sorguluyor ve çocuklara ötenazi hakkı istemeyi ahlaksızlık olarak yorumluyor

Çocuğun tek taraflı talebinin ötanazi için yeterli olmayacağının belirtildiği öneriye göre ebeveynlerin de bu talebe onayı aranacak. Ötanazi talebinde bulunan çocuğun hastalığının tedavisinin olmaması, hastalığın son aşamasına gelinmiş olması, çocuğun yoğun acı çekiyor olması da ötanazinin uygulanması için tespit edilmesi gerekecek unsurlar arasında yer alıyor.

Belçika, 2002’den bu yana 18 yaşından büyüklere ötanazi hakkı tanıyan ülkeler arasında yer alıyor. Belçika’nın yanı sıra Hollanda ve Lüksemburg’ta da ötanazi yasal. Hollanda, 12 yaşından büyük çocuklara da ötanazi hakkı tanıyor. Tasarı yasalaşırsa kaç çocuğun ötenazi isteyeceğini bilmek mümkün değil. Yetişkinler açısından bu sayı 2002'den bu yana her yıl arttı. Kanser hastalarının yüzde 80'i ötenazi istiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?