banner39

Belçikalı sosyalistler başörtüsü yasağına karşı

Sosyalist Parti, kamu alanlarında başörtüsü yasağın kaldırılmasından yana olduğunu deklare edecek

Avrupa 27.03.2013, 13:56 27.03.2013, 17:28
Belçikalı sosyalistler başörtüsü yasağına karşı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Belçika'da Sosyalist Parti'nin başörtüsü açılımı toplumda heyecan uyandırdı. Kamu alanında başörtüsü yasağına karşı olduğunu parti ilkesi olarak kabul ettiğini duyurmaya hazırlanan Flaman Sosyalist Parti (SP.A), "Kendi farklılıklarını bastırmak zorunda bırakırsak, insanlardan çeşitliliğe saygıyı nasıl bekleriz?" diye sordu.

Belçika'da bir süredir gündemi işgal eden başörtüsü konusunda Flaman Sosyalist Partisi'nden örnek bir davranış geldi. Bugün kamuoyu ile paylaşılacak ilkeler beyanında Sosyalist Parti, kamu alanlarında başörtüsü yasağın kaldırılmasından yana olduğunu deklare edecek. SP.A'nın başörtüsü konusundaki tavır değişikliği toplumda heyecana neden olurken, başta Yeşiller Partisi olmak üzere birçok kesimden takdir topladı.

Flaman Bölgesi'nin köklü partilerinden SP.A'nın parti içinde başörtüsü konusunda farklı yaklaşımları bulunuyordu. Bir önceki Anvers Belediye Başkanı Patrick Janssens'in vatandaşlarla doğrudan teması olan kamu çalışanlarına yönelik getirdiği başörtüsü yasağı örnek teşkil etmiş birçok belediyede benzer yasak yürürlüğe konmuştu. SP.A'lı belediye başkanının hem belediyede hem de okullarda başlattığı başörtü yasağı sonrasında, partisi toplumdan büyük tepki almış son belediye seçimlerinde başkanlık koltuğunu kaybetmesine neden olmuştu. Buna karşın 'Sosyalistlerin kalesi' olarak bilinen Gent Belediyesi gibi bazı SP.A'lı belediyeler, Anvers'teki yasağı doğru bulmadıklarını açıkça dile getirmişti. Belediye yönetiminde muhalefete düşen Flaman Sosyalistler Anvers'te hatalarının farkına vararak tavır değişikliğine gitme yolunu tercih etti. Yeni parti idaresi belediye gişelerinde çalışan belediye personelinde haç, başörtüsü ya da kipa gibi dini sembollere izin verilmesi gerektiğini kaydetti. Anvers il örgütünün aldığı bu karar partinin genel merkezinde de kabul görerek SP.A'nın ilkesel bir tavrı olarak deklare edildi.

SP.A parti olarak bundan sonra kamu alanlarında, özellikle belediyelerde vatandaşlarla birebir temas halinde olan şahısların da başörtüsü takabileceği yönünde tavır alacak. Parti Üyesi Yasmine Kherbache, "Farklılıkları gizleyip saklamak yerine farklılıklarla nasıl birlikte yaşanılacağı üzerinde durmalıyız. Kendi farklılıklarını bastırmak zorunda bırakırsak, insanlardan çeşitliliğe saygıyı nasıl bekleriz?" şeklinde konuştu. Kendi partisi tarafından 2007 yılında hayata geçirilen Anvers'teki kılık kıyafet yönetmeliğinden mevcut yönetim tamamen 'kurtulmak' istediklerini belirtti.

'HÂLÂ NASIL BAŞÖRTÜSÜ YASAĞINI SAVUNUYORLAR?"

Flaman Yeşiller Partisi (GROEN) Başkanı Wouter Van Besien, SP.A Partisinin başörtüsü konusundaki tutum değişikliğinden takdirle söz ederek "Flaman sosyal yaşamı için çok iyi bir gelişme." değerlendirmesinde bulundu. Diğer partilere de benzer tutum çağrısında bulunan Van Besien, "Liberaller ve Hıristiyan Demokratların hala nasıl olur da başörtüsü yasağından tavır içinde kalabildiklerini anlayamıyorum." şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?