banner15

Belgrad'a bölücülük suçlaması

Kosova'nın kuzey kesiminde yaşayan Sırplar, Belgrad'ı bölücülükle suçluyor.

Belgrad'a bölücülük suçlaması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kosova'nın kuzey kesiminde yaşayan Sırplar, çıkarlarına ters hareket ettiği ve Sırbistan'dan bölmek istedikleri gerekçesiyle Belgrad yetkililerini suçladı. Sırpların bu tepkisinin, Brüksel'de yürütülen diyalog görüşmelerinde Kosova ve Sırbistan'ın gümrük mühürleri konusunda anlamaya varmalarının ardından geldiği dikkat çekiyor.

Kosova'nın bağımsızlığına karşı olduklarını yineleyen Sırplar, Kosova kurumlarının kuzeye uzanmasını sağlayacak her türlü adıma karşı koyacaklarını bildirdi.

Ülkenin kuzeyindeki Zveçan kentinde Kosova kurumlarına paralel olarak hareket eden Sırp politik ve güvenlik birimlerinin olağanüstü toplantısında, Sırbistan'dan malların Kosova'ya kırsaldan sokulmasını sağlayan yasa dışı yolların kapatılmasını, Sırp halkına ihanet olarak değerlendirildiği iddia edildi.

Öte yandan Mitroviça'nın Sırp tarafının sözde Belediye Başkanı Krstimir Pantiç, buna karşılık olarak Kosova Barış Gücü (KFOR) ve Avrupa Birliği Hukuk Düzeni Misyonu'nun (EULEX) Yarina sınır kapısına ulaşmalarını engellemek amacıyla İbre nehri üzerindeki iki köprüleri kapatacaklarını açıkladı.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2011, 19:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35