banner15

Berlin Duvarı'nın 50. yıldönümü

Soğuk Savaş'ın sembolü olan Berlin Duvarı'nın yapılışının 50'inci yıldönümü için Berlin'de törenler düzenlendi.

Berlin Duvarı'nın 50. yıldönümü

Bugün, "Soğuk Savaş"ın sembolü olan ve Almanya'yı fiziksel olarak ikiye bölen Berlin Duvarı'nın yapılışının 50'inci yıldönümü.

Almanya'yı fiziksel olarak ikiye bölen duvar, sosyalist Doğu'yu kapitalist Batı'dan koruyan bir kalkan olarak tasarlanmıştı.

13 Ağustos 1961 günü Berlin'in batı sınırı boyunca inşa edilen duvarın izlerini halen taşıyan Almanya, 50. yıldönümünde başkent Berlin'de çeşitli etkilinlikler düzenleyor.

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff ve Başbakan Angela Merkel'in katıldığı törende, saatler öğlen 12'yi gösterdiğinde tüm kiliselerde çanları çalındı ve saygı duruşunda bulunulacak.

ABD, Büyük Britanya ve Sovyetler Birliği, 1944 yılında imzaladıkları Londra Protokolü'nde, Almanya'yı ve Berlin'i -daha sonra sayıları dörde yükselecek olan- üç ayrı kontrol bölgesine ayırdı.

Bir yıl sonra ise, Almanya İkinci Dünya Savaşı'nı kaybetmiş, kontrol bölgeleri ve Berlin'in yönetimi kazanan devletler tarafından ele geçirilmişti.

Bölünmenin ardından, Doğu ve Batı Almanya'nın kalkınma hızları ve güçleri arasındaki fark, iki bölge arasında kayda değer bir ekonomik uçuruma yol açtı.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2011, 13:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35