banner15

Berlin kundaklamaları polise pahalıya maloluyor

Berlin’de araba kundaklama olaylarını soruşturmak için polis teşkilatına her hafta 250 bin Avro masraf çıkıyor

Berlin kundaklamaları polise pahalıya maloluyor

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Berlin’de arkası kesilmeyen araba kundaklama olaylarına karşı mücadele için Federal Polis teşkilatının haftalık masrafının 250 bin Avro’yu bulduğu bildirildi. Geçen hafta başından bu yana Berlin’deki yaklaşık 180 polis memuruna destek olmak için Federal Teşkilat tarafından 360 memur görevlendirildi. Berlin İçişleri senatörü Ehrhart Körting, aynı sayıda Federal polisin devlet temsilcilerinin başkenti ziyaretlerinde de Berlin polisine destek olmak için görevlendirildiğini söyledi. Muhalefetin Sosyal Demokrat Parti ile Sol Parti’nin ortaklığındaki eyalet koalisyon hükümetinin polis sayısını azalltığı eleştirisine de cevap veren Körting, 2001’den bu güne kadar sadece 1500 kadronun iptal edilerek polis sayısının 16 bine düşürüldüğünü belirtti.

Polisin verdiği bilgiye göre, Salı günü ‘Prenzlauer Berg’ semtinde yakalanan iki sanık arabaları kundakladıklarını itiraf etti. Biri 27 yaşında diğeri 23 yaşındaki kişiler arabaları siyasi amaçlı olarak yakmadıklarını söylemiş.

Yaklaşık iki haftadan beri Berlin’de her gece arabalar kundaklanarak yakıldı. Çarşambayı Perşembeye bağlayan gecede herhangi bir kundaklama olayı görülmedi. Ancak Polis Perşembe sabahı Lichtenberg semtinde bir arabanın yakıldığını bildirdi. Bu yıl Berlin’de şimdiye kadar toplam 530’dan fazla otomobil kundaklanarak yakıldı.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2011, 14:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35