banner39

Berlin Müslümanlara ayrımcılıktan sınıfta kaldı

Almanya’nın başkenti Berlin’de Müslüman göçmenlerin yüzde 80’i ayrımcılığa maruz kalıyor

Avrupa 19.01.2011, 13:31 19.01.2011, 13:31
Berlin Müslümanlara ayrımcılıktan sınıfta kaldı

Mucahid Yıldız – Dünya Bülteni / Almanya

Londra’daki ‘Open Society’ Enstitüsü tarafından 11 Avrupa şehrinde yapılan ‘Avrupa’daki Evrim’ adı altındaki araştırmada özellikle Berlin’in Kreuzberg semtinde yaşayan Müslümanların yüzde 80’ine ayrımcılık yapıldığı belirlendi.

Berlin İçişleri Senatörü Carola Bluhm, Enstitü’nün yaptığı araştırmanın Berlin’deki Müslümanların sıkça ayrımcılığa maruz kaldığını ortaya koyduğunu bildirdi. Bluhm Eyalet ‘Eşit Muamele Dairesi’ndeki kayıtlarda Müslüman kadınlarla, iş arayan Müslümanların büyük oranda ayrımcılığa tabi tutulduğunun tesbit edildiğini belirtti.

En fazla ayrımcılık başörtülü Müslümanlara yapılıyor

Almanya genelinde olduğu gibi Berlin’de de Müslümanlara karşı gösterilen ayrımcılıktan en fazla başörtülü Müslüman kadınlar pay alıyor. ‘Deutsche Welle’nin Türkçe internet sitesinde verilen haberde ‘Türk Birliği’ derneğinin ayrımcılıkla mücadele gönüllülerinden Nuran Yiğit’in verdiği örnek aktarılıyor.

Yiğit’in verdiği örnekte Berlin’deki bir şirket, ilahiyat ya da orientalizm bölümünde okuyup da kendilerinde staj yapabilecek bir öğrenci arıyor. Başörtülü Müslüman bir bayan öğrenci staj için müracaat ediyor. Şirket yetkilisi, bu öğrencinin vasıflarının staj için gayet iyi düzeyde olduğunu, ancak başörtülü olduğu için kendisini alamayacaklarını söylüyor. Yetkili başörtüsünün müşterilerle iletişimde bir sorun olacağını iddia ediyor.

‘Türk Birliği’ derneğinden Nuran Yiğit, şirketin bu tavrının kesinlikle ‘Eşit Muamele Kanunu’nu ihlal olduğunu ve sözkonusu öğrencinin şirketi dava etme hakkına sahip olduğunu belirtiyor. Yiğit, aynı şekilde Müslümanların ev ararken ya da spor salonlarına girmek istediklerinde benzer sorunlarla karşılaştığını kaydediyor.

banner53
Yorumlar (0)
14
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?