banner39

Berlin'de 10 bin ırkçının toplanması bekleniyor

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen İslam karşıtı gösteriye 10 bine yakın huligan ve neonazinin katılması bekleniyor, Berlin yönetimi gösteriyi yasaklamayı planlıyor.

Avrupa 01.11.2014, 12:59 01.11.2014, 12:59
Berlin'de 10 bin ırkçının toplanması bekleniyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Huligan ve neonaziler tarafından, selefi grup olarak adlandırılan Müslümanlara karşı 15 Kasım'da düzenlenen gösteriye, önceki tahminlere göre yaklaşık bin kişinin katılması bekleniyordu. Ancak şimdi gösteriyi düzenleyenlerin katılımcı sayısını 10 bin olarak bekledikleri bildirildi. Berlin polis sözcüsü, organizatörlerin bin kişi katılacak şeklinde bilgi vererek gösteri izni aldıklarını söyledi. Sözcü, 15 Kasım'daki gösteriye kaç kişinin katılacağını tam olarak tahmin etmenin mümkün olmadığını belirtti. Köln'de geçen hafta sonu yapılan İslam karşıtı ırkçı gösteriye polis fazla kişinin katılmayacağını tahmin ettiğini bildirmişti. Ancak gösteriye yaklaşık 5 bin kişi katıldı ve polisle çatışan ırkçılar, 49 polisi yaraladı.

Berlin'de 'Selefilere, İslamlaşmaya ve Göçmen Politikasına karşı' sloganıyla 15 Kasım'da düzenlenen gösteri, Brandenburg kapısındaki Paris Meydanı'nda yapılacak.

BERLİN GÖSTERİYİ YASAKLAMAK İSTİYOR

Berlin Eyaleti İçişleri Senatörü Frank Henkel, yetkililerin 15 Kasım'daki gösteriyi yasaklamak için bir değerlendirme yaptıklarını, yasağın getirilmesi için tüm imkanların kullanılacağını söyledi. Yetkililerin yoğun bir şekilde yasak değerlendirmesi yapmasını taleb eden Henkel, Köln'deki görüntülerin Berlin'de tekrar etmesini istemediğini belirtti.

Berlin polisi, 9 Kasım'da Federal Parlamento önünde ırkçılar tarafından yapılması planlanan bir başka gösteride olayların çıkmasından endişe ediyor. Neonaziler tarafından düzenlenen gösteriye huliganların da katılıp katılmayacağı bilinmiyor. Hamburg'ta yine 15 Kasım'da yapılması planlanan İslam karşıtı ırkçı gösteri ise organizatörler tarafından iptal edildi.

banner53
Yorumlar (0)
17
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?