banner39

Berlin'de 7 saatlik 'Ukrayna' toplantısı

Ukrayna'daki krize çözüm bulabilmek için yarın gerçekleştirilecek Minsk zirvesinden önce Berlin'de yedi saatlik bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Ukrayna, Fransa ve Almanya dışişleri bakan yardımcıları katıldı

Avrupa 10.02.2015, 11:02 10.02.2015, 11:11
Berlin'de 7 saatlik  'Ukrayna' toplantısı

Belarus'un başkenti Minsk'te yapılacak liderler zirvesi öncesi Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya dışişleri bakan yardımcıları Berlin'de bir araya geldi. Ukrayna krizine çözüm için yapılan 7 saatlik toplantının yapıcı geçtiği belirtildi.

Ukrayna krizinde gözler yarın Belarus'un başkenti Minsk'te Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya liderlerinin yapacağı toplantıda. Yarınki zirveye krizin çözümü açısından son umut olarak bakılırken, 4 ülkenin dışişleri bakan yardımcıları dün Berlin'de bir araya gelerek, zirvede ele alınması beklenen konulara ve liderlerin imzasına sunulması planlanan barış planına ilişkin hazırlık yaptı.

Tass Haber Ajansı'nın ulaştığı ismi açıklanmayan diplomatik kaynak, Berlin'de 7 saatten uzun süren Normandiya Formatı'ndaki toplantının yapıcı geçtiğini söyledi. Ukrayna'nın Berlin Büyükelçisi Andrey Melnik, görüşmelerin ardından Twitter'dan yaptığı açıklamada, toplantıda hissedilir sonuçlar alındığını kaydetti.

UKRAYNA TEMAS GRUBU BUGÜN TOPLANIYOR

Minsk Zirvesi'ne yönelik bir diğer önemli hazırlık toplantısı bugün Minsk'te gerçekleşecek. Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)'in oluşturduğu Ukrayna Temas Grubu, Donetsk ve Lugansklı temsilcilerle bir araya gelecek. Görüşmede liderler zirvesi için son hazırlıklar yapılacak.

PLOTNİTSKİY: TÜM KONULAR MASADA OLACAK

Ayrılıkçıların ilan ettiği 'Lugansk Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı' İgor Plotnitskiy, bugün Minsk'te yapılacak Ukrayna Temas Grubu toplantısında Donbass'taki sorunlara ilişkin tüm konuların masada olması gerektiğini söyledi.

Ukrayna'nın doğusu olan Donbass'ta oluşturulması planlanan silahsızlandırılmış bölgenin sınırlarını belirlemeye yönelik çalışmaların yetersiz kalacağına işaret eden Plotnitskiy, "Kiev yönetiminin Donbass'ta uyguladığı ekonomik ambargo, emekli maaşlarının ödenmesi, gıda kartı verilmesi gibi konular öncelikli konular olarak masada yer almalı" dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Pazar günü yaptıkları telefon görüşmesinde 11 Şubat'ta Minsk'te toplanma kararı almışlardı. Rus lider Putin, zirvenin gerçekleşmesi için bazı temel konularda Kiev ve Donbass arasında anlaşma sağlanması gerektiğini söylemişti.

Kaynak: Sputnik

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?