banner15

Berlin'de dörtlü Ukrayna toplantısı

Rusya, Almanya, Ukrayna ve Fransa Dışişleri bakanları, Ukrayna'daki gelişmeleri görüşmek için Berlin'de bir araya geldi.

Berlin'de dörtlü  Ukrayna toplantısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier, Ukrayna'nın doğusundaki durumda görünebilir bir sakinleşmenin olduğunu, ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.

Steinmeier, Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeleri görüşmek amacıyla Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ve Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ile Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya geldi.

Dışişleri Bakanlığı konuk evi Villa Borsig'de düzenlenen toplantı öncesinde açıklama yapan Steinmeier, Ukrayna'nın doğusunda 1 Eylül'den beri devam eden ateşkese hemen hemen uyulduğundan dolayı memnuniyet duyduğunu, bunun da oradaki gelişmeler açısından iyi olduğunu belirtti.

"Ukrayna'nın doğusundaki durumda görünebilir bir sakinleşme var. Ancak bu yeterli değil" ifadesini kullanan Steinmeier, bundan dolayı yeniden burada Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna Dışişleri bakanlarıyla bir araya geldikleri kaydetti.

Steinmeier, burada Minsk Anlaşması'nın uygulanması konusunda nereye gelindiğini birlikte ortaya koyacaklarını ifade ederek, "Planlanan takvimin gerisindeyiz. Önümüzde zor görevler var. Özellikle siyasi süreçle ilgili konularda" dedi.

Rus ayrılıkçıların daha önce tek taraflı seçim yapılması yönünde çağrı yaptıklarını anımsatan Steinmeier, bunun Minsk Anlaşması'nın ruhuna ve içeriğine aykırı olduğunu, Paris'te yapılan toplantıdan sonra Rusya'nın etkisiyle planlanan seçimlerin iptal edildiğini, seçimlerin gelecek yıl yapılacağını aktardı.

Steinmeier ayrıca, en son Paris'te yapılan görüşmede yakalanan ivmenin sürdürülmesini istedi.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2015, 22:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35