Berlin'de ışıklı balon direkleri çalındı

Berlin duvarının yıkılışının 25. yıldönümü kutlamaları için döşenen 15 km uzunluğundaki ışıklı balonları tutan karbon direklerden bir kısmı çalındı.

Berlin'de ışıklı balon direkleri çalındı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Almanya'nın başkenti Berlin'de duvarın yıkılmasının 25. yıldönümü kutlamaları için duvarın bulunduğu güzergaha döşenen ışıklı balonların, geçen Pazar günü akşam havaya uçurulmasından sonra geriye kalan direkleri, kolleksiyoncu malzemesi oldu. Yaklaşık 7 bin balonu taşıyan üçer metre uzunluğundaki direklerden onlarcası çalındı. Bu direklerin her birisi 23 kg ağırlığında ve içinde su bulunan taşıyıcılara takılıydılar. Bazılarının bu direkleri rahat taşıyabilmeki için, su dolu kapları boşalttıkları bildirildi.

Balonları döşeyen 'Kulturprojekte GmbH' isimli şirketin sözcüsü Gabriele Miketta, hırsızlıktan dolayı polise başvurmayacaklarını, bu direklerdeki pillerin çok özel olduğunu ve değiştirilmesinin ya da doldurulmasının mümkün olmadığını, bu yüzden birçoklarının çaldıklarına pişman olacaklarını söyledi.

Dün tamamı toplanan ışıklı balon direklerini plastikten bir ayak tutuyor ve direkler karbondan imal edilmiş. Balonu tutan bir çerçevesi ve LED ışık halkası bulunuyor. Bu direklerin malzemesinin yeniden dönüşüme tabi tutulacağını belirten Miketta, bunların yalnızca duvarın yıkılış kutlamaları için özel olarak hazırlandığını, başka bir yerde kullanılmasının mümkün olmadığını bildirdi. Pazartesi günü çalındığı tahmin edilen direklerden biri ebay'de 7 bin 999 Avro karşılığında satışa sunuldu. Öğleden sonra ebay'den kaldırıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2014, 17:47
banner53
YORUM EKLE

banner39